Dallime mes rishikimeve të "Uajoming"

1.484 bytes added ,  9 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (r2.7.2) (roboti shtoj: bar:Wyoming)
{{Shtetet e SHBA-së
{| align="right"
|Emri në shqip = Uajoming
|- align="center"
|Emri = Wyoming
|[[Skeda:Flag of Wyoming.svg|121px]] [[Skeda:Seal of Wyoming.svg|121px]]
|Flamuri_figura = Flag of Wyoming.svg
|- align="center"
|Emblema_figura = Seal of Wyoming.svg
|[[Skeda:Map of USA WY.svg|thumb|250px|Pozita gjeografike]]
|Pamje = Wyoming Capitol Exterior.jpg
|-
|Përshkrimi i pamjes = Ndërtesa e Parlamentit të Uajoming
|}
|Harta = Wyoming in United States.svg
<!-- Të dhëna kryesore -->
|Nofka = Equality State
|Moto = Equal Rights
|Kryeqyteti = [[Cheyenne]] (njëkohësisht qyteti më i madh)
|Qyteti më i madh =
<!-- Qeverisja -->
|Guvernator = Matt Mead
|Senatorë = Mike Enzi <br> John Barrasso
<!-- Sipërfaqja -->
|Sipërfaqja = 253.348
|Sipërfaqja renditja = i 10-ti
<!-- Popullsia -->
|Popullsia renditja = i 50-ti
|Popullsia = 568.158
|Dendësia = 2.26
<!-- Gjeografia -->
|Zona Kohore = [[Zona Kohore Malore (Amerika e Veriut)|Malore]]: [[Koha Universale e Koordinuar|UTC]][[Koha Standarte Malore|-7]]/[[Koha e Verore Malore|-6]]
|Pika më e lartë = Gannett Peak 4209
|Pika më e ulët = [[Lumi Belle Fourche]] 945
<!-- Anëtarësia në SHBA -->
|Anëtarësimi = [[10 korrik]] [[1890]]
|Anëtarësimi renditja = i 44-ti
<!-- Të dhëna të tjera -->
|Shkurtimisht = WY
|Faqja Zyrtare = [http://www.wyoming.gov/ www.wyoming.gov]
|}}
 
 
 
 
 
'''Wyoming''' (shqiptohet "uajoming") është një nga 50 [[Shtetet Federale të Amerikës|shtetet]] e [[Shteteve të Bashkuara të Amerikës]]. Wyoming renditet i dhjeti ne SHBA për nga sipërfaqja dhe është shteti më pak i populluar në SHBA me një popullsi prej 563 600 banorë (2010). Kryeqytet i Wyoming është [[Cheyenne]].
 
[[Kategoria:Wyoming| ]]
[[Kategoria:Shtetet Federale të Amerikës]]
 
 
[[af:Wyoming]]