Dallime mes rishikimeve të "Hysni Milloshi"

277 bytes added ,  10 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
vNo edit summary
No edit summary
[[Skeda:Hysni Milloshi.jpg|thumb|300px]]
'''Hysni Milloshi''' është8 themeluesnëntor dhe1941 Sekretari[[Berat]] i Parë i Partisë Komuniste të Shqipërisë.Vdiq më 25 prill 2012[[Tiranë]].Shkrimtar, politikan Tiranëmarkist-leninist.
 
== Jeta ==
Milloshi themeloi në 1991 Bashkimin e Aktivistëve Vullnetar "Enver Hoxha", në qytetin e Beratit. Ai ishte themelues dhe Sekretari i Parë, i Partisë Komuniste të Shqipërisë pasardhëse e [[PPSH]]-së. Në zgjedhjet e 8 majit 2011, Hysni Milloshi kandidoi për kryetar të Bashkisë së Tiranës.