Ndryshimi mes inspektimeve të "Daone"

4.322 bytes added ,  8 vjet më parë
v
U kthyen ndryshimet e 46.19.224.252 (diskutimet) në versionin e fundit nga 178.175.56.62.
(Faqja u zëvendësua me '{{Biografia-Box |Emri Më në qytetin prishtune berat berisha beri 1985 05.1 nga prizren fama')
v (U kthyen ndryshimet e 46.19.224.252 (diskutimet) në versionin e fundit nga 178.175.56.62.)
{{Biografia-Box
|Emri Mbiemri = DaOnE
|Emri Më në qytetin prishtune berat berisha beri 1985 05.1 nga prizren fama
|FOTO = [[Figura:DaOnE_-_PhotoShoting_2007-.JPG|240px]]
|Emri = Labinot
|Mbiemri = Gashi
|Emri Alt = DaOnE
|Prof = Këngëtarë / Programerë
|DL = [[22 janar]], [[1987]]
|VL = [[Pejë]], [[Kosovë]]
|Nacion =Shqiptar/Republika e Kosoves
|}}
'''Labinot Gashi''' i njohur si Daone lindi më [[22 janar]] të vitit [[1987]] në [[Pejë]], [[Kosovë]], është këngëtar shqiptar.
Shkollën Fillore dhe të mesme i kryu në Pejë. Me muzikë filloi të merrej në vitin 1999 e që në atë kohë gjendej jashtë Kosovës, në Stuttgart, Gjermani. Ai atje zhvilloi disa këngë dhe më vonë të njëjtën e bëri edhe në Zvicër.
 
Në vitin 2000 kthehet në Kosovë dhe fillon karriera e tij muzikore profesionale, pas disa muaj kthimi bën kontratë me studion muzikore '''Night Sound Records Production''' ku zhvillon këngën e tij të parë në nivel profesional titulluar "Street Life" ''([[lexo:]] Strit llajf, [[sq.]]: Jeta në rrugë)''.
 
Pas zhvillimit të këngës së parë kalojnë tri vite për t'u rikthyer si pjesë e grupit '''B.F.P''' ''(Shkurtesë nga: Bullets From Peja, [[lexo:]] Bullits From Peja, [[sq.]]: Plumbat nga Peja)''.
Në vitin 2004 me grupin B.F.P organizoi koncertin e parë në qytetin e Pejës në disko klubin "BudhaBar". Po në këtë vit grupi B.F.P pati disa ndryshime ku disa anëtarë të grupit për shkaqe të ndryshme braktisën grupin.
 
Gjatë viteve 2005-2006 Daone kthehet pra me grupin e tij por këtë herë vetëm si pjesë e grupit tanimë të minimizuar në vetëm dy anëtarë. Në këtë vit si B.F.P realizoi video klipin e parë titulluar "B.F.P. - Gangsteriu Mangup"<ref>[http://youtube.com/watch?v=mz40u_LkG38 B.F.P. - Gangsteriu Mangup]</ref>, videoklip i cili u pëlqye shumë nga shqiptarët gjithashtu edhe të huajt.
 
Në vitin 2006 si B.F.P doli me një video klip të ri të quajtur "Click Click"<ref>[http://youtube.com/watch?v=SyuPXF9Jo8E Video Kënga Click Click]</ref> ''([[[lexo:]] Klik Klik)'' i cili është bërë hit në disa televizione kosovare dhe shqiptare sidomos në '''MyMusic, TopChanel, BBF''' pra ky ishte një sukses i madh për grupin B.F.P.
 
Kurse Gjatë vitit 2007 B.F.P realizoj edhe video klipin '''Peja''' i cili nga kritikët është quajtur shumë lokalist, megjithatë Grupi B.F.P vazhdoj që të korrë sukses edhe me këtë vido klip.
 
Video Projekti apo klipi me të cilin Grupi B.F.P arriti edhe Famen në tërë kosoven dhe shqipërinë ishte viti 2008 me Video klipin '''Shkriju''' i punuar nga Produksioni tashmë më profesionali në rajon '''A&G-Production''', ku edhe gjatë gjirimeve ishin intervistuar nga Radio Televizioni i Kosoves RTK.
 
Fama dhe Krijimi i një llojë urrejtëje nga '''Inatgjoret''' siq i quajn reperët kundershtarë arriti duke lansuar Video Projektin më të shtrenjëtë dhe profesional në të gjitha kohërat në zhanrin REP MUZIK Video Klipi ne vitin 2009 '''PLUMBAT''' ku në këtë video klip kanë marrë pjesë Aktorë të Famshëm Shqiptarë dhe gjithashtu Njerëz Të Listës së Zezë apo Mafia të Kosovës dhe Automjete ne vlerë marramendëse ku arrin rrethë 1.2 Milion Euro, Dhe Është radhitur si video klipi më i mirë i vitit 2009.
 
Në vitin 2010 grupi B.F.P bëri edhe Hapjen e studios së tyre të titulluar '''Perëndimi Egër Entertainment''' ku po këtë vitë ne këtë studio realizoj bashkpunimin me njërin nga ish antari i grupit nga Amerika A.B.I, pra bëhët fjalë për reperin i quajtur '''SLIK''' video projekti '''We Ride''' i cili u mirëprit nga Adhuruesit e të dy të lartëcekurve.
 
Në vitin e tanishëm 2011 grupi B.F.P pritet që të lansjojë MixTape-in e shumë pritur '''The West Is Back''' dhe disa video projekte të cilat do të inqizohen në studion e grupit B.F.P '''Perëndimi Egër ENT'''.
 
== Veprat muzikore ==
* Gangsteri Mangup, video klip 2005-2006
* Click Click, video klip 2006-2007
* Peja, video klip 2007
* Shkriju, video klip 2008-2009
* PLUMBAT, video klip 2009-2010
* We Ride, ft Slik video klip 2010-2011
 
== Referencat ==
{{ref}}
 
[[Kategoria:Biografi shqiptarësh]]
[[Kategoria:Këngëtarë kosovarë]]
 
[[ca:Daone]]
[[en:Daone]]
[[eo:Daone]]
[[es:Daone]]
[[fr:Daone]]
[[id:Daone]]
[[it:Daone]]
[[ja:ダオーネ]]
[[lmo:Daù]]
[[nap:Daone]]
[[nl:Daone]]
[[pl:Daone]]
[[pms:Daone]]
[[pt:Daone]]
[[ru:Даоне]]
[[uk:Даоне]]
[[vi:Daone]]
[[vo:Daone]]
[[war:Daone]]