Dallime mes rishikimeve të "Drama"

209 bytes added ,  10 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
No edit summary
No edit summary
 
Përmbajtja e dramave zakonisht ndahet në disa pjesë të quajtura akte. Një aktë zgjatë diku 30-40 minuta, dhe një dramë mund të ketë 1 deri në 6 akte.
 
Dramat shkruhen:
Fillimi i drames,qe nuk jep fjale,futet ne kllapa.
Kur flitet,para se te thuhen fjalet,jep me te medha emrin e folesit.
Nuk ka fare fjale autori.
Fjalet e tjera ne kllapa paraqesin veprime.
 
Varsisht nga mjedisi se ku ato luhen, për qëllim seleksionim këto mjedise ndahen në:
Anonymous user