Dallime mes rishikimeve të "Myrteza Aliu"

355 bytes added ,  10 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(pse e kishe hequr kete reference? Referencat jane e vetmja gje qe te shpetojne nga vandalizmat ne Wikipedia)
No edit summary
{{Biografia-Box
Dr. '''Myrteza Ali Struga''' (1878-1937) (gjithashtu njihet si '''Myrteza Dibra''') ishte mjek shqiptar dhe firmosës i aktit të [[Shpallja e Pavarësisë së Shqipërisë|Shpalljes së Pavaresisë]] si delegat i [[Strugë]]s.<ref>"History of Albanian People" Albanian Academy of Science.ISBN 99927-1-623-1</ref> Myrteza Ali Struga, i diplomuar për teologji dhe mjekësi në Stamboll iu dedikua, krahas të tjerave, edhe përhapjes së gjuhës shqipe dhe mbrojtjes së interesave kombëtare që kulmoi deri në firmosjen e Deklaratës së Pavarësisë në Vlorë në 28 Nëntor 1912.
|Emri Mbiemri = Myrteza Aliu<br>Nënshkrues i Deklaratës së Pavarësisë së Shqipërisë
|FOTO =
|Emri = Myrteza
|Mbiemri = Aliu
|Emri Alt =
|Prof =
|DL = [[1878]]
|VL = [[Strugë]]
|DV = [[1937]]
|VV = [[Tiranë]]
|Nacion = [[Shqiptar]]
|}}
Dr. '''Myrteza Ali Struga''' (1878-1937) (gjithashtu njihet si '''Myrteza Dibra''') ishte mjek shqiptar dhe firmosës i aktit të [[Shpallja e Pavarësisë së Shqipërisë|Shpalljes së Pavaresisë]] si delegat i [[Strugë]]s.<ref>"History of Albanian People" Albanian Academy of Science.ISBN 99927-1-623-1</ref> Myrteza Ali Struga, i diplomuar për teologji dhe mjekësi në Stamboll iu dedikua, krahas të tjerave, edhe përhapjes së gjuhës shqipe dhe mbrojtjes së interesave kombëtare që kulmoi deri në firmosjen e Deklaratës së Pavarësisë në Vlorë në 28 Nëntor 1912 me siglën "Dr. H. Myrteza".
 
==Jeta==
{{reflist}}
 
[[Kategoria:Nënshkruesit e Deklaratës së Pavarësisë]]
[[Kategoria:atdhetarë]]
[[Kategoria:Biografi shqiptarësh]]