Dallime mes rishikimeve të "Virusi i kompjuterit"

4.958 bytes removed ,  9 vjet më parë
U kthye versioni 1125585 i bërë nga Hoo man (diskutimet)
v (U kthyen ndryshimet e 31.44.78.218 (diskutimet) në versionin e fundit nga AXRL.)
(U kthye versioni 1125585 i bërë nga Hoo man (diskutimet))
{{Bashkoji|Virusët e kompjuterit}}
{{për përmirësim}}
'''Virusi''' është një program i vogël i cili është në gjendje të shumëzohet e të shpërndahet nëpër funksionet e caktuara të kompjuterit dhe ta bëje atë që të mos funksionoj normalisht apo ta shkatërroj gjithë sistemin e eksplorimit.
 
Por dëmet mund të jene të ndryshme ka nga ata që sjellin pak dëme si psh ata qe sulmojnë mousin apo tastierën disa të tjerë pengojnë disa programe të funksionojn normalisht por me të rrezikshmit sot janë në gjendje ta fshijnë tërë hard diskun.
 
== Si lindi virusi i parë ==
 
Në fillim të [[vitet 1960|viteve të 60]] kërkuesit e laboratorit Bell krijojnë një lojë ku dy programe kanë për mision ta shkatrojn njëri tjetrin.Këta dy programe kishin aftësi që të vetë shumëzoheshin dhe këtu pra u venë bazat e virusit Termin virus i pari e përdor profesori amerikan Fred Cohen për të përshkruar programet që kanë mundësi të riprodhohen dhe të shpërndahen përmes rrjetit informatikë.
 
== Çfarë janë viruset? ==
Virus është skedë e përgjithshme për programe keqbërëse që janë të aftë të infektojnë kompjuterët dhe të shpërndahen vetvetiu. Viruset nuk lindin vetvetiu por programohen nga specialistët e kompjuterëve për të kryer funksione të ndryshme. Viruset kanë për qëllim dëmtimin e skedarëve, fshirjen e memories, përgjimin dhe spiunimin, vjedhjen e informacionit, ngadalësimin e rrjeteve kompjuterike, etj.
 
== Virusi i parë informatik "Brain" ==
Dy pakistanez Basit dhe Amjad Alvi krijuan një program i cili sulmonte boot sektorin e disketës dhe të hard diskut. Qëllimi i tij nuk ishte që ti shkatërronte të dhënat por vetëm ,të afishoj një reklame të tyre ! Vetëm pas dy vjetësh lajmërohet antivirusi i parë për ta ç'aktivuar brain dhe për tu mbrojtur prej tij. Ndërsa sot nevojiten vetëm disa orë për ta gjetur antivirusin.
 
Me shfaqjen e virusit Melissa merr fundë epoka ku viruset shpërndaheshin vetëm në mënyrë manuela, përmes disketave. Ky virus shpërndahet përmes internetit i fshehur një dokument Word dhe prej kompjuterit të infektuar ai shpërndahej në 50 adresat e para në blokun e adresave të Outlokut. Ky virus infektoi me shume se 300.000 kompjuter.
 
{{soft-cung}}
 
[[Kategoria:Programe kompjuterike]]
[[Kategoria:Informatikë]]
 
{{Link FA|de}}
 
[[af:Rekenaarvirus]]
[[als:Computervirus]]
[[ar:فيروس الحاسوب]]
[[as:কম্পিউটাৰ ভাইৰাছ]]
[[az:Virus proqramları]]
[[be-x-old:Кампутарны вірус]]
[[bg:Компютърен вирус]]
[[bn:কম্পিউটার ভাইরাস]]
[[bs:Virus (računarstvo)]]
[[bug:ᨀᨚᨇᨘᨈᨛ ᨅᨕᨗᨑᨘᨔᨘ]]
[[ca:Virus informàtic]]
[[ce:Kompyuteran virus]]
[[cs:Počítačový virus]]
[[da:Computervirus]]
[[de:Computervirus]]
[[el:Ιός υπολογιστή]]
[[en:Computer virus]]
[[eo:Komputviruso]]
[[es:Virus informático]]
[[et:Arvutiviirus]]
[[eu:Birus (informatika)]]
[[fa:ویروس رایانه‌ای]]
[[fi:Tietokonevirus]]
[[fiu-vro:Puutriviirus]]
[[fr:Virus informatique]]
[[ga:Víreas ríomhaireachta]]
[[gl:Virus informático]]
[[gu:કોમ્પ્યુટર વાયરસ]]
[[he:וירוס מחשב]]
[[hi:कम्प्यूटर वायरस]]
[[hr:Računalni virus]]
[[hu:Számítógépes vírus]]
[[hy:Համակարգչային վիրուս]]
[[id:Virus komputer]]
[[is:Tölvuveira]]
[[it:Virus (informatica)]]
[[ja:コンピュータウイルス]]
[[kab:Anfafad asenselkim]]
[[kk:Вирус (компьютер)]]
[[kn:ಕಂಪ್ಯೂಟರ್ ವೈರಸ್‌]]
[[ko:컴퓨터 바이러스]]
[[lmo:Virus informàtech]]
[[lt:Virusas (programa)]]
[[lv:Datorvīruss]]
[[mhr:Вирус]]
[[mk:Сметачки вирус]]
[[ml:കമ്പ്യൂട്ടര്‍ വൈറസ്]]
[[mn:Компьютерын вирус]]
[[mr:संगणकी़य विषाणू]]
[[ms:Virus komputer]]
[[my:ကွန်ပျူတာ ဗိုင်းရပ်စ်]]
[[ne:कम्प्युटर भाइरस]]
[[nl:Computervirus]]
[[nn:Datavirus]]
[[no:Datavirus]]
[[pl:Wirus komputerowy]]
[[pt:Vírus de computador]]
[[ro:Virus informatic]]
[[ru:Компьютерный вирус]]
[[sh:Računalni virus]]
[[si:පරිගණක වෛරස]]
[[simple:Computer virus]]
[[sk:Počítačový vírus]]
[[sl:Računalniški virus]]
[[sr:Рачунарски вирус]]
[[sv:Datorvirus]]
[[sw:Virusi za kompyuta]]
[[ta:கணினி நச்சுநிரல்]]
[[te:కంప్యూటర్ వైరస్]]
[[tg:Вируси компютерӣ]]
[[th:ไวรัสคอมพิวเตอร์]]
[[tl:Bayrus ng mga kompyuter]]
[[tr:Bilgisayar virüsü]]
[[uk:Комп'ютерний вірус]]
[[ur:شمارندی حمہ]]
[[uz:Kompyuter virusi]]
[[vi:Virus (máy tính)]]
[[yi:קאמפיוטער ווירוס]]
[[zh:计算机病毒]]
Anonymous user