Dallime mes rishikimeve të "Aosta"

1.070 bytes added ,  11 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][Redaktim i kontrolluar]
v (r2.7.1) (roboti shtoj: sco:Aosta)
No edit summary
{{Hulumtim vetjak}}
{{Qytet (Italia)
|Qyteti = Aosta
|Emri Italisht =
|Nofka =
|Moto =
|Flamuri_figura =
|Flamuri_artikulli =
|Stema_figura =
|Stema_artikulli =
|Stema_gjerësia =
|Pamje =
<!--Administrimi territorial-->
|Rajoni = [[Lugina e Aostës]]
|Provinca =
<!--Sipërfaqja dhe Demografia -->
|Sipërfaqja =
|Sipërfaqja urbane =
|Sipërfaqja metropolitane=
|Popullsia =
|Dendësia =
|Zona urbane =
|Zona metropolitane =
<!-- Të dhëna-->
|Shenjti mbrojtës =
|Dita e shenjtit =
|Lartësia =
|Vendasit =
|Themelimi =
|Kodi Postal =
|Prefiksi =
|Kryetari =
|Partia =
|Faqja Zyrtare =
| gjer_g= | gjer_m= | gjer_s=
| gjat_g= | gjat_m= | gjat_s=
|autotekst=jo
}}
'''Aosta''' ([[frëngjisht]] : '''Aoste''', [[italisht]] : '''Aosta''', Arpitan: ''Aoûta'') është qyteti kryesor i [[Lugina e Aostës|Luginës dygjuhësh Aosta]] në [[Alpet]] Italiane, 110 km (68 mi) ne veri-veriperëndim të Torinos. Ajo ndodhet pranë hyrjes së tunelit italiane [[Mont Blanc]], në turmë të Buthier dhe Baltea Dora, dhe ne kryqëzimin e Madh dhe rruga e vogël Shën Bernard. Aosta nuk është kryeqyteti i krahinës, pasi këto funksione janë të ndarë nga rajoni dhe komunat.
 
 
== Referenca ==
<references />
* {{1911}}
{{reflist}}
 
== Lidhje të jashtme ==
* {{commonsCommonscat|Aosta}}
 
[[Kategoria:Qytete në Itali]]