Hape menynë kryesore

Changes

11 bytes added ,  7 vjet më parë
v
r2.7.3) (roboti shtoj: bjn:Kuta; Ndryshime kozmetike
'''Qyteti''' është një qendër e madhe banimi, ku zhvillojnë veprimtarinë e tyre një varg institucionesh politike, shoqërore, administrative, kulturore dhe ndërmarrjesh industriale dhe tregtare.
 
== Historia e ndërtimit të qyteteve ==
Origjina e banimit daton qysh nga kohërat e lashta kur njerëzit tentonin të ndërtonin vendbanimet e tyre me kushte sa më të mira e të sigurta, në mënyrë që të mbroheshin nga egërsirat dhe nga kushtet atmosferike.
 
 
== Qytet në Shqipëri ==
Qytet, shpallet një qendër banimi e cila ka një plan perspektiv zhvillimi urban të miratuar. Shpallja e qytetit bëhet me ligj.<ref name="LIGJ1">[http://www.moi.gov.al/drupal1/qeverisja/qeverisja_vendore.pdf " Ligji nr.8652, datë 31.7.200"] - E hapur me 18 korrik 2011</ref>
 
== Qytet në Kosovë ==
[[bg:Град]]
[[bh:शहर]]
[[bjn:Kuta]]
[[bn:শহর]]
[[bo:གྲོང་ཁྱེར།]]