Hape menynë kryesore

Changes

20 bytes added ,  7 vjet më parë
pa të dhëna, dhe ajo që është e listuar nuk mund të pranohet për një enciklopedi
{{Hulumtim vetjak}}
[[Skeda:Amerigo Vespucci 2.jpg|200px|thumb|Amerigo Vespucci]]
'''Ameriko Vespuçi''', ''([[it.]] Amerigo Vespucci)'', ([[Firencë]], [[9 mars]] [[1451]] — [[22 shkurt]] [[1512]]), ishte detar italian, kontinenti i Amerikës u emërua sipas tij sepse ai për dallim nga [[Kristofor Kolombi]] dalloi se nuk bëhej fjalë për [[India|Indinë]].