Dallime mes rishikimeve të "Gruri i zakonshëm"

89 bytes removed ,  9 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (r2.7.1) (roboti shtoj: ja:パンコムギ)
[[figura:Wheat in sack.jpg|thumb|250px|[[Thesi]] me kokrra gruri.]]
'''Gruri''' është bimë njëvjeçare trikotiledone që bën pjesë në grupin e drithërave, fruti i tij shërben si ushqim. Për herë të parë është kultivuar në Kinë rreth vitit 2700 p.e.s.
Sot perveç qe perdoret si ushqim për njerëzit dhe kafshët gruri perdoret edhe per prodhimin e etanolit. Gruri eshte bime e cila mbillet gjate vjeshtes dhe veren e ardhshme jep frytet.Kercelli eshte i ndare ne nyje dhe ndernyje dhe ne brendi i zbrazet.Gjethet jane te gjata me nervure paralele.Lulesa eshte kalli i perbere.Fara e grurit permban shume albumine.Gruri paraqet ushqimin kryesor te njeriut.Nga farat e grurit pergatitet mielli, ndersa kercelli i thate (kashta) perdoret per ushqimin e kafsheve shtepiake.Sot ekzistojne me qindra sorta te grurit qe pershtaten kushteve te ndryshme dhe menyrave te kultivimit .
Sot perveç qe perdoret si ushqim për njerëzit dhe kafshët gruri perdoret edhe per prodhimin e etanolit.
{{cung}}
 
[[category:bimë]]
 
[[ar:قمح طري]]
[[az:Yumşaq buğda]]
[[bg:Зимна пшеница]]
[[ca:Blat xeixa]]
[[da:Brød-Hvede]]
[[de:Weichweizen]]
[[en:Common wheat]]
[[es:Triticum aestivum]]
[[et:Harilik nisu]]
[[fa:مکسیپک]]
[[fi:Vehnä]]
[[fr:Blé tendre]]
[[ha:Alkama]]
[[hsb:Prawa pšeńca]]
[[hu:Közönséges búza]]
[[it:Triticum aestivum]]
[[ja:パンコムギ]]
[[ka:რბილი ხორბალი]]
[[li:Terf]]
[[lmo:Triticum aestivum]]
[[lt:Paprastasis kvietys]]
[[nl:Gewone tarwe]]
[[pcd:Fourmint]]
[[pl:Pszenica zwyczajna]]
[[rw:Ingano]]
[[scn:Ciaca]]
[[sv:Vete]]
Anonymous user