Ndryshimi mes inspektimeve të "Deçani"

14 bytes added ,  8 vjet më parë
v
r2.7.3) (roboti shtoj: fa:دچانی; Ndryshime kozmetike
v (r2.7.1) (roboti shtoj: pt:Dečani)
v (r2.7.3) (roboti shtoj: fa:دچانی; Ndryshime kozmetike)
== Kultura ==
[[Skeda:Dečani3.jpg|thumb|Kisha Visoki Deçani]]
Para masave të dhunëshme [[serb|serbe]]e të viteve [[1990]] - [[1999]], komuna e Deçanit ka pasur 4 biblioteka publike me 106.800 libra, por, gjatë [[Lufta e Kosovës|luftës]], "dora e zezë" ka zhdukur bibliotekën e [[Juniku]]t dhe ka dëmtuar bibliotekat e tjera të kësaj komune. Duke përfshirë edhe bibliotekën e zhdukur të Junikut, e cila ka pasur 26.850 libra, dhe një numër librash në bibliotekat e tjera, në komunën e Deçanit, gjithësejt janë zhdukur 90.500 libra, 90 % më shumë se sa numri i tërësishëm i librave.
 
== Edukimi ==
<!-- Kategorizim dhe interwiki -->
{{SistemishtetrorKSH|Shërbimet}}
 
[[Kategoria:Deçan|*]]
[[Kategoria:Qytete në Kosovë]]
[[en:Dečani]]
[[es:Dechani]]
[[fa:دچانی]]
[[fr:Dečani]]
[[hr:Dečani]]