Ndryshimi mes inspektimeve të "Gjeravica"

22 bytes added ,  8 vjet më parë
v
r2.7.3) (roboti shtoj: pnb:دراوکا; Ndryshime kozmetike
v (r2.7.2+) (roboti ndryshoj: ru:Джяравица)
v (r2.7.3) (roboti shtoj: pnb:دراوکا; Ndryshime kozmetike)
 
'''Gjeravica''' me 2.656 m lartësi mbidetare është maja më e lartë në [[Alpet Shqiptare]] (Bjeshkët e Nemuna)në pjesën e Kosovës, edhe pse lartësia e vërtetë mund të jetë për disa metra më e madhe, ende e pakonfirmuar nga GPS. Radhitet si maja e tretë pas majës së malit Korab dhe Jezercit i cili gjendet në Alpet Shqiptare dhe ka lartësinë 2764 metra, [[Maja e Korabit|Mali i Korabit]] 41º48'N-20º30'E).
[[FileSkeda:Gjeravica_Kosovo.jpg|thumb|left]]
Kjo maje malore gjendet në perëndim të Kosovës, gjegjësisht në vargmalet e Bjeshkëve të Nemuna që ndajnë kufirin shtetëror të komunës së Deçanit me Shqipërinë. Maja e Gjeravicës gjendet në gjerësinë gjeografike veriore 42.53° dhe 20.13° të gjatësisë gjeografike lindore.
 
[[no:Đeravica]]
[[pl:Djeravica]]
[[pnb:دراوکا]]
[[ro:Đeravica]]
[[ru:Джяравица]]