Ndryshimi mes inspektimeve të "A.C. Milan"

59.997 bytes added ,  8 vjet më parë
v
U kthyen ndryshimet e 79.106.106.53 (diskutimet) në versionin e fundit nga Florin1906al.
(U largua krejt përmbajtja e artikullit.)
v (U kthyen ndryshimet e 79.106.106.53 (diskutimet) në versionin e fundit nga Florin1906al.)
{{Infobox Football club
| clubname = A.C. Milan
| image = [[Skeda:AC Milan.svg|150px|AC Milan crest]]
| fullname = Associazione Calcio Milan [[Joint stock company|S.p.A.]]
| nickname = ''i Rossoneri'' (Kuq-e-zinjtë)<br />''il Diavolo'' (Djalli)<br />''Casciavit'' (lombardisht për: Kaçavitët)
| founded = 16 dhjetor 1899
| ground = [[San Siro (stadium)|San Siro]], [[Milan]]
| capacity = 80,018
| owner = [[Silvio Berlusconi]]
| chrtitle = President
| chairman = [[Silvio Berlusconi]]
| mgrtitle = Drejtues (Trajner)
| manager = [[Massimiliano Allegri]]
| league = [[Serie A]]
| season = [[Serie A 2010–11|2010–11]]
| position = Serie A, 1st
| current = 2011–12 A.C. Milan season
| website = http://www.acmilan.com/
<!-- Livrea delle divise -->
|kit =
|squadra1 =
|squadra2 =
|squadra3 =
<!-- Divisa casalinga -->
|pattern_b1 = _acm1112h
|body1 = 000000
|pattern_la1 = _acm1112h
|leftarm1 = FF0000
|pattern_ra1 = _acm1112h
|rightarm1 = FF0000
|pattern_sh1 = _acm1112h
|shorts1 = ffffff
|pattern_so1 = _color_3_stripes_red
|socks1 = 000000
<!-- Divisa da trasferta -->
|pattern_b2 = _acm1112a
|body2 = FF0000
|pattern_la2 = _acm1112a
|leftarm2 = FF0000
|pattern_ra2 = _acm1112a
|rightarm2 = FF0000
|pattern_sh2 = _acmilan
|shorts2 = FFFFFF
|pattern_so2 = _acm1011a
|socks2 = FFFFFF
<!-- Terza divisa -->
|pattern_b3 = _acm1112t
|body3 = FF0000
|pattern_la3 = _acm1112t
|leftarm3 = FF0000
|pattern_ra3 = _acm1112t
|rightarm3 = FF0000
|pattern_sh3 = _acm_1011t
|shorts3 = 000000
|pattern_so3 = _color_3_stripes_red
|socks3 = 000000
|terza divisa = Terza divisa
}}
'''Associazione Calcio Milan''', të cilit zakonisht i referohet vetëm si '''A.C. Milan''' ose thjeshtë '''Milan''', është skuadër profesionale [[Futbolli në Itali|futbolli, italiane]] e bazuar në [[Milano]], [[Lombardia]], [[Itali]], që garon në [[Serie A]]. Milani është themeluar në vitin 1899 nga dantella bërësi anglez, [[Herbert Kilpin]] dhe biznesmeni [[Alfred Edwards]] mbi të gjitha. Skuadra e ka kaluar të gjithë historinë e saj, përveç sezoneve 1980-81 dhe 1982-83, në ligën më të lartë [[Futbolli në Itali|futbollin italian]], e njohur si [[Serie A]] që nga 1929-30.
 
Ata janë kampionët [[2011–12 Serie A|aktual]] të futbollit italian, dhe janë skuadra më e suksesshme në [[Futbolli|futbollin botëror]] sa u përket trofeve ndërkombëtar se bashku me [[Boca Juniors]], me nga 18 [[Lista fituesve të kompeticioneve me skuadra të konfederatave dhe inter-konfederatave|tituj]] zyrtar të njohur nga [[UEFA]] dhe [[FIFA]]. Milani ka fituar katër [[Lista e klubeve kampionë botëror|tituj botëror]], më shumë se secila skuadër tjetër në botë, duke e fituar [[Kupa Interkontinentale|Kupën Interkontinentale]] tre herë dhe [[FIFA Kupa Botërore e Klubeve|FIFA Kupën Botërore të Klubeve]] vetëm një herë. Milani e ka fituar [[UEFA Liga e Kampionëve|Kupën e Kampionëve/UEFA Champions League]] në shtatë raste, duke ngelur vetëm pas [[Real Madrid C.F.|Realit të Madridit]]. Ata gjithashtu e kanë fituar [[UEFA Super Cup]] me një rekord prej pesë herësh si dhe [[Kupa e Fituesit të Kupës UEFA|Kupën e Fituesit të Kupës UEFA]] dy herë. Milani e ka fituar çdo kompeticion të madh në të cilin ka garuar, me përjashtim të [[UEFA Kupa|UEFA Europa League]] (në këtë kompeticion ata kanë humbur dy gjysmëfinale në vitet 1972 dhe në 2002). Brenda në Itali, me 18 [[Lista e kampionëve në futbollin italian|tituj të ligës]], Milani së bashku me rivalët lokal të [[F.C. Internazionale Milano|Interit]] janë skuadrat më të suksesshme në [[Serie A]], pas [[Juventus F.C.|Juventusit]] (27 tituj). Për më tepër, Milani është skuadra e vetme të ketë fituar Serie A-në pa humbur lojë, duke e bërë këtë në sezonin [[1991-92 Serie A|1991-91]] gjatë një periudhe prej 58 lojërave të luajtura.
 
Milani lojërat në shtëpi i luan në [[San Siro]], i njohur edhe si ''Stadio Giuseppe Meazza''. Stadiumi, të cilin e ndajnë me Interin, është më i madhi në futbollin italian, me një kapacitet total prej 80,018. Interi konsiderohet si rivali i tyre më i madh, dhe ndeshjet mes këtyre dy ekipeve janë të njohura si [[Derby della Madonnina]], i cili është një nga derbit më të ndjekur në futboll. Sa i përket 2010-ës, Milani është skuadra e tretë më e mbështetur në Itali, dhe skuadra e shtatë më e mbështetur në Evropë, përpara çdo ekipi tjetër italian. Rangimi i skuadrave Evropiane sipas mbështetjes: [[F.C. Barcelona|Barcelona]] e para me 57.8 milion, e ndjekur nga [[Real Madrid C.F.|Reali i Madrid]] (31.3 milion), [[Manchester United Football Club|Manchester United]] (30.6 milion), [[Chelsea Football Club|Chelsea]] (21.4 milion), [[FC Bayern Munich|Bayern Munich]] (20.7 milion) dhe Milani (18.4 milion).
 
Pronari i skuadrës është ish-kryeministri italian [[Silvio Berlusconi]], ndërsa zëvendës-presidenti është [[Adriano Galliani]]. Skuadra është një ndër më të pasurat dhe më të vlefshmet në futbollin italian dhe atë botëror. Milani ishte anëtar themelues e tani më grupit të shpërbërës [[G-14]] nga skuadrat kryesuese të futbollit evropian si dhe zëvendësuesit të tij, [[European Club Association]].
 
== Historia ==
{{ Main|Historia e A.C. Milanit}}
W.C Milan eshte nje klub ku kan marre pjese gjithmone njerez te ndyre te futbollit duke nisur qe ne vitin 1980 ku plasi skandali i basteve Totorino me ne krye presidentin Gaetano Morazzoni e duke vazhduar me pas ne vitin 2005 me presindent Silvio Berlusconi njekohesisht kryeminister i Italise, vit ne te cilin milani kishte trukuardisa ndeshje bashke me ekipe te tjera siJuventus,Lazio,Fiorentina etj...Cuditerisht ne at vit u dha denimi per keto ekipe dhe BBilani rezultoi ekipi qe u denua me pak nga te gjitha, duke e bere qesharak seriozitetin e futbollit Italian,Duke marre si denim vetem -8 pike nderkohe qe Juventus per te njejtin akt dergohej ne seri B dhe -19 pike si edhe ekipe tjera me denime me te renda se Milani.
 
== Historiku ==
{| class="toccolours" style="background:white"
!colspan="5" align=center style="border:2px solid black; background:red" | <span style="color:black">Historiku i Associazione Calcio Milan</span>
|- style="font-size:93%"
|valign="top" width="33%"|
* [[1899]] – Themelimi i ''Milan Foot-Ball and Cricket Club'' më [[16 dhjetor]] 1899.
 
----
 
* [[Kampionati italian i futbollit 1900|1900]] - Eliminohet në gjysëmfinale të Kampionatit - Fiton '''Medaglia del Re (Titulli i 1-rë)'''.
* [[Kampionati italian i futbollit 1901|1901]] - [[Skeda:Scudetto.svg|15px]] '''Kampion i Italisë (Titulli i 1-rë)''' - Fiton '''Medaglia del Re (Titulli i 2-të)'''.
* [[Kampionati italian i futbollit 1902|1902]] - Humbet finalen e Kampionatit kundrejt [[Genoa Cricket and Football Club|Genoa]] - Fiton '''Medaglia del Re (Titulli i 3-të)'''.
* [[Kampionati italian i futbollit 1903|1903]] - Eliminohet në gjysëmfinale të Kampionatit.
* [[Kategoria e Parë 1904|1904]] - Eliminohet në gjysëmfinale të Kampionatit - Fiton '''Coppa della Federazione Ginnastica Italiana'''.
* [[Kategoria e Parë 1905|1905]] - Vendi i 2-të në fazën e grupeve Lombardo - Fiton '''Palla Dapples'''.
* [[Kategoria e Parë 1906|1906]] - [[Skeda:Scudetto.svg|15px]] '''Kampion i Italisë (Titulli i 2-të)''' - Fiton '''Palla Dapples'''.
* [[Kategoria e Parë 1907|1907]] - [[Skeda:Scudetto.svg|15px]] '''Kampion i Italisë (Titulli i 3-të)''' - Fiton '''Palla Dapples'''.
* [[Kategoria e Parë 1908|1908]] - Nuk merr pjesë në kampionat - Fiton '''Palla Dapples''' dhe '''Coppa Spensley'''.
* [[Kategoria e Parë 1909|1909]] - Vendi i 2-të në fazën e grupeve Lombardo.
 
----
 
* [[Kategoria e Parë 1909-1910|1909-10]] - Vendi i 6-të Gjiron e parë të Kampionatit
* [[Kategoria e Parë 1910-1911|1910-11]] – Vendi i 2-të në Kampionatin Lugurian-Lombardo-Piemontese.
* [[Kategoria e Parë 1911-1912|1911-12]] - Vendi i 2-të në Kampionatin Lugurian-Lombardo-Piemontese - Fiton '''Scarpa Radice'''.
* [[Kategoria e Parë 1912-1913|1912-13]] - Vendi i 3-të në Gjiron Finale të Kampionatit të Italisë Veriore.
* [[Kategoria e Parë 1913-1914|1913-14]] - Vendi i 3-të në Gjiron e parë të Lombardo.
* [[Kategoria e Parë 1914-1915|1914-15]] - Vendi i 4-të në Gjiron Finale të Kampionatit të Italisë Veriore - Fiton '''Scarpa Radice'''.
* [[Coppa Federale 1915-1916|1915-16]] - Fiton '''Coppa Federale (Titulli i 1-rë)'''.
* [[1917]] - Fiton '''Coppa Regionale Lombarda''', trofeu nuk u dorëzua kurrë.
* [[1918]] - Fiton '''Coppa Mauro''', kampionati lombardo.
* [[1919]] - Vendi i dytë në Coppa Mauro – Në fund të luftës ndryshon emrin në ''Milan Football Club''.
 
----
 
* [[Kategoria e Parë 1919-1920|1919-20]] - Vendi i 4-të në Grupin A të Gjiros Gjysmëfinale Kombëtare.
* [[Kategoria e Parë 1920-1921|1920-21]] - Vendi i 4-të në Grupin A të Gjiros Gjysmëfinale Kombëtare.
* [[Divizioni i Parë 1921-1922|1921-22]] - Vendi i 9-të në Gjiron A të Divizionit të Parë [[Confederazione Calcistica Italiana|CCI]] - Fiton '''Scarpa Radice'''.
* [[Divizioni i Parë 1922-1923|1922-23]] - Vendi i 4-të në Grupin B të Divizionit të Parë.
* [[Divizioni i Parë 1923-1924|1923-24]] - Vendi i 8-të në Grupin B të Divizionit të Parë.
* [[Divizioni i Parë 1924-1925|1924-25]] - Vendi i 8-të në Grupin B të Divizionit të Parë.
* [[Divizioni i Parë 1925-1926|1925-26]] - Vendi i 7-të në Grupin B të Divizionit të Parë.
* [[Divisione Nazionale 1926-1927|1926-27]] - Vendi i 6-të në Gjiron Finale të Divizionit Nacional – Merr pjesë në Coppa Italia (ndërpritet në raundin e katërt).
* [[Divisione Nazionale 1927-1928|1927-28]] - Vendi i 6-të në Gjiron Finale të Divizionit Nacional.
* [[Divisione Nazionale 1928-1929|1928-29]] - Vendi i 2-të në Gjiron A të Divizionit Nacional- Humb në short nga [[Genoa Cricket and Football Club|Genoa]] në plejof që kualifikohen për Mitropa Cup.
 
----
 
* [[Serie A 1929-1930|1929-30]] - Vendi i 11-të në Serie A.
* [[Serie A 1930-1931|1930-31]] - Vendi i 12-të Serie A.
* [[Serie A 1931-1932|1931-32]] - Vendi i 4-të në Serie A.
* [[Serie A 1932-1933|1932-33]] - Vendi i 11-të në Serie A.
* [[Serie A 1933-1934|1933-34]] - Vendi i 9-të në Serie A.
* [[Serie A 1934-1935|1934-35]] - Vendi i 10-të në Serie A.
* [[Serie A 1935-1936|1935-36]] - Vendi i 8-të në Serie A - Gjysmëfinale në Coppa Italia - Ndryshon emrin në ''Milan Associazione Sportiva''.
* [[Serie A 1936-1937|1936-37]] - Vendi i 4-të në Serie A - Gjysmëfinale në Coppa Italia.
* [[Serie A 1937-1938|1937-38]] - Vendi i 3-të në Serie A - Gjysmëfinale në Coppa Italia - Eliminohet në 1/8 të Mitropa Cup.
* [[Serie A 1938-1939|1938-39]] - Vendi i 9-të në Serie A - Gjysmëfinale në Coppa Italia - Ndryshon emrin në ''Associazione Calcio Milano''.
 
----
 
* [[Serie A 1939-1940|1939-40]] - Vendi i 8-të në Serie A - Eliminohet në 1/8 të Coppa Italia.
* [[Serie A 1940-1941|1940-41]] - Vendi i 3-të në Serie A - Eliminohet në 1/8 të Coppa Italia.
* [[Serie A 1941-1942|1941-42]] - Vendi i 9-të në Serie A - Humbet finalen e Coppa Italia kundrejt [[Juventus Football Club|Juventus]].
* [[Serie A 1942-1943|1942-43]] - Vendi i 6-të në Serie A - Eliminohet në çerek finale të Coppa Italia.
* [[Campionato Alta Italia 1944|1944]] – Vendi i 5-të në Campionato di Guerra Lombardo.
* [[Torneo Benefico Lombardo 1944-1945|1944-45]] – Vendi i 6-të nëTorneo Benefico Lombardo – Pas luftës e ndryshon emrin në ''Associazione Calcio Milan''.
* [[Divisione Nazionale 1945-1946|1945-46]] – Vendi i 3-të në Gjiron Finale të Divizionit Nacional.
* [[Serie A 1946-1947|1946-47]] - Vendi i 4-të në Serie A.
* [[Serie A 1947-1948|1947-48]] - Vendi i 2-të Serie A.
* [[Serie A 1948-1949|1948-49]] - Vendi i 3-të në Serie A.
 
----
 
* [[Serie A 1949-1950|1949-50]] - Vendi i 2-të Serie A.
* [[Serie A 1950-1951|1950-51]] - [[Skeda:Scudetto.svg|15px]] '''Kampion i Italisë (Titulli i 4-të)''' - Fiton '''Coppa Latina (Titulli i 1-rë)'''.
* [[Serie A 1951-1952|1951-52]] - Vendi i 2-të Serie A.
* [[Serie A 1952-1953|1952-53]] - Vendi i 3-të në Serie A - Humbet finalen e Coppa Latina kundrejt [[Stade de Reims|Stade Reims]].
|width="50"|&nbsp;
|valign="top" width="33%"|
* [[Serie A 1953-1954|1953-54]] - Vendi i 3-të në Serie A.
* [[Serie A 1954-1955|1954-55]] - [[Skeda:Scudetto.svg|15px]] '''Kampion i Italisë (Titulli i 5-të)''' - Klasifikimi i tretë në Coppa Latina.
* [[Serie A 1955-1956|1955-56]] - Vendi i 2-të Serie A - Fiton '''Coppa Latina (Titulli i 2-të)''' - Gjysmëfinale në Kupa e Kampionëve.
* [[Serie A 1956-1957|1956-57]] - [[Skeda:Scudetto.svg|15px]] '''Kampion i Italisë (titulli i 6-të)''' - Klasifikimi i tretë në Coppa Latina.
* [[Serie A 1957-1958|1957-58]] - Vendi i 9-të në Serie A - Humbet finalen e Kupa e Kampionëve contro il [[Real Madrid Club de Fútbol|Real Madrid]] - Eliminohet në çerek finale të Coppa Italia.
* [[Serie A 1958-1959|1958-59]] - [[Skeda:Scudetto.svg|15px]] '''Kampion i Italisë (Titulli i 7-të)''' - Eliminohet në 1/8 të Coppa Italia.
 
----
 
* [[Serie A 1959-1960|1959-60]] - Vendi i 3-të në Serie A - Eliminohet në 1/8 të Kupa e Kampionëve dhe në turnin e dytë të Coppa Italia.
* [[Serie A 1960-1961|1960-61]] - Vendi i 2-të Serie A - Eliminohet në 1/8 të Coppa Italia.
* [[Serie A 1961-1962|1961-62]] - [[Skeda:Scudetto.svg|15px]] '''Kampion i Italisë (Titulli i 8-të)''' - Eliminohet në turnin e dytë në Coppa Italia dhe në 1/16 në Coppa delle Fiere.
* [[Serie A 1962-1963|1962-63]] - [[Skeda:Coppacampioni.png|15px]] '''Fiton UEFA Champions League (Titulli i 1-rë)''' - Vendi i 3-të në Serie A - Eliminohet në 1/8 të Coppa Italia - Humbet finalen e Coppa dell’Amicizia kundrejt [[Genoa Cricket and Football Club|Genoa]] - Ndryshon emrin në ''Milan Associazione Calcio''.
* [[Serie A 1963-1964|1963-64]] - Vendi i 3-të në Serie A - Eliminohet në çerek finale të Coppa Italia dhe në Kupa e Kampionëve - Humbet finalen e FIFA Intercontinental Cup kundrejt [[Santos Futebol Clube|Santos]] pas plejoff-it.
* [[Serie A 1964-1965|1964-65]] - Vendi i 2-të Serie A - Eliminohet në turnin e parë në Coppa Italia dhe në Coppa delle Fiere.
* [[Serie A 1965-1966|1965-66]] - Vendi i 7-të në Serie A - Eliminohet në çerek finale të Coppa Italia dhe në 1/8 në Coppa delle Fiere, pas shortit.
* [[Serie A 1966-1967|1966-67]] - Vendi i 8-të në Serie A - Fiton [[Skeda:Coccarda Coppa Italia.svg|15px]] '''Coppa Italia (Titulli i 1-rë)''' - Eliminohet në 1/8 të Coppa Mitropa – vendi i 6-të në Coppa delle Alpi.
* [[Serie A 1967-1968|1967-68]] - [[Skeda:Scudetto.svg|15px]] '''Kampion i Italisë (Titulli i 9-të)''' - Fiton [[Skeda:Coppacoppe.png|15px]] '''UEFA Cup Winners’ Cup (Titulli i 1-rë)''' – vendi i 2-të në raundin final të Coppa Italia pas [[Torino Football Club|Torino]].
* [[Serie A 1968-1969|1968-69]] - [[Skeda:Coppacampioni.png|15px]] '''Fiton UEFA Champions League (Titulli i 2-të)''' - Vendi i 2-të Serie A - Eliminohet në çerek finale të Coppa Italia.
 
----
 
* [[Serie A 1969-1970|1969-70]] - [[Skeda:Coppaintercontinentale.png|15px]] '''Kampion Botëror (Titulli i 1-rë)''' - Vendi i 4-të në Serie A - Eliminohet në raundin eliminator në Coppa Italia dhe në 1/8 në Kupa e Kampionëve.
* [[Serie A 1970-1971|1970-71]] - Vendi i 2-të Serie A - Humbet finalen dhe Coppa Italia kundrejt [[Torino Football Club|Torino]].
* [[Serie A 1971-1972|1971-72]] - Vendi i 2-të Serie A - Fiton [[Skeda:Coccarda Coppa Italia.svg|15px]] '''Coppa Italia (Titulli i 2-të)''' - Gjysmëfinale në UEFA Cup.
* [[Serie A 1972-1973|1972-73]] - Vendi i 2-të Serie A - Fiton [[Skeda:Coppacoppe.png|15px]] '''UEFA Cup Winners’ Cup (Titulli i 2-të)''' dhe [[Skeda:Coccarda Coppa Italia.svg|15px]] '''Coppa Italia (Titulli i 3-të)'''.
* [[Serie A 1973-1974|1973-74]] - Vendi i 7-të në Serie A - Eliminohet në raundin dhe turnit të dytë në Coppa Italia - Humbet finalen dhe UEFA Super Cup kundrejt [[AFC Ajax|Ajax]] dhe finalen dhe UEFA Cup Winners’ Cup kundrejt [[1. FC Magdeburgo|Magdeburgo]].
* [[Serie A 1974-1975|1974-75]] - Vendi i 5-të në Serie A - Humbet finalen dhe Coppa Italia kundrejt [[ACF Fiorentina|Fiorentina]].
* [[Serie A 1975-1976|1975-76]] - Vendi i 3-të në Serie A - Eliminohet në raundin dhe turnit të dytë në Coppa Italia dhe në çerekfinale në UEFA Cup.
* [[Serie A 1976-1977|1976-77]] - Vendi i 10-të në Serie A - Fiton [[Skeda:Coccarda Coppa Italia.svg|15px]] '''Coppa Italia (Titulli i 4-të)''' - Eliminohet në 1/8 të UEFA Cup.
* [[Serie A 1977-1978|1977-78]] - Vendi i 4-të në Serie A - Eliminohet në raundin dhe turnit të dytë në Coppa Italia dhe në 1/16 në UEFA Cup Winners’ Cup.
* [[Serie A 1978-1979|1978-79]] - [[Skeda:Star*.svg|15px]] [[Skeda:Scudetto.svg|15px]] '''Kampion i Italisë (Titulli i 10-të)''' - Eliminohet në raundin dhe turnit të parë në Coppa Italia dhe në 1/8 në UEFA Cup.
 
----
 
* [[Serie A 1979-1980|1979-80]] - Vendi i 3-të në Serie A, rikthimi në Serie B për [[Skandali i futbollit italian i 1980|abuzim]] - Eliminohet në çerek finale të Coppa Italia dhe në 1/16 në Kupa e Kampionëve.
* [[Serie B 1980-1981|1980-81]] - Vendi i 1-rë në Serie B, '''promovohet në Serie A''' - Eliminohet në raundin dhe turnit të parë në Coppa Italia.
* [[Serie A 1981-1982|1981-82]] - Vendi i 14-të në Serie A, rikthimi në Serie B - Fiton '''Coppa Mitropa (Titulli i 1-rë)''' - Eliminohet në raundin dhe turnit të parë në Coppa Italia.
* [[Serie B 1982-1983|1982-83]] - Vendi i 1-rë në Serie B, '''promovohet në Serie A''' - Eliminohet në çerek finale të Coppa Italia.
* [[Serie A 1983-1984|1983-84]] - Vendi i 6-të në Serie A - Eliminohet në çerek finale të Coppa Italia.
* [[Serie A 1984-1985|1984-85]] - Vendi i 5-të në Serie A - Humbet finalen dhe Coppa Italia kundrejt [[Unione Calcio Sampdoria|Sampdoria]].
* [[Serie A 1985-1986|1985-86]] - Vendi i 7-të në Serie A - Eliminohet në 1/8 të Coppa Italia dhe di UEFA Cup.
* [[Serie A 1986-1987|1986-87]] - Vendi i 5-të në Serie A - Eliminohet në 1/8 të Coppa Italia.
* [[Serie A 1987-1988|1987-88]] - [[Skeda:Scudetto.svg|15px]] '''Kampion i Italisë (Titulli i 11-të)''' - Eliminohet në 1/8 të Coppa Italia dhe në 1/16 në UEFA Cup.
|width="50"|&nbsp;
|valign="top" width="33%"|
* [[Serie A 1988-1989|1988-89]] - [[Skeda:Coppacampioni.png|15px]] '''Fiton UEFA Champions League (Titulli i 3-të)''' - Vendi i 3-të në Serie A - Fiton [[Skeda:Supercoppaitaliana.png|15px]] '''Supercoppa italiana (Titulli i 1-rë)''' - Eliminohet në raundin dhe turnit të dytë në Coppa Italia.
 
----
 
* [[Serie A 1989-1990|1989-90]] - [[Skeda:Coppacampioni.png|15px]] '''Fiton UEFA Champions League (Titulli i 4-të)''' dhe [[Skeda:Coppaintercontinentale.png|15px]] '''Kampion Botëror (Titulli i 2-të)''' - Vendi i 2-të Serie A - Fiton [[Skeda:Supercoppaeuropea.png|15px]] '''UEFA Super Cup (Titulli i 1-rë)''' - Humbet finalen dhe Coppa Italia kundrejt [[Juventus Football Club|Juventus]].
* [[Serie A 1990-1991|1990-91]] - Vendi i 2-të Serie A - [[Skeda:Coppaintercontinentale.png|15px]] '''Kampion Botëror (Titulli i 3-të)''' - Fiton [[Skeda:Supercoppaeuropea.png|15px]] '''UEFA Super Cup (Titulli i 2-të)''' - Gjysënfinale në Coppa Italia - Eliminohet në çerek finale të Kupa e Kampionëve.
* [[Serie A 1991-1992|1991-92]] - [[Skeda:Scudetto.svg|15px]] '''Kampion i Italisë (Titulli i 12-të)''' - Gjysënfinale në Coppa Italia.
* [[Serie A 1992-1993|1992-93]] - [[Skeda:Scudetto.svg|15px]] '''Kampion i Italisë (Titulli i 13-të)''' - Fiton [[Skeda:Supercoppaitaliana.png|15px]] '''Supercoppa italiana (Titulli i 2-të)''' - Gjysënfinale në Coppa Italia - Humbet finalen dhe UEFA Champions League kundrejt [[Olympique de Marseille|Olympique Marsiglia]].
* [[Serie A 1993-1994|1993-94]] - [[Skeda:Scudetto.svg|15px]] '''Kampion i Italisë (Titulli i 14-të)''' dhe [[Skeda:Coppacampioni.png|15px]] '''Fiton UEFA Champions League (Titulli i 5-të)''' - Fiton [[Skeda:Supercoppaitaliana.png|15px]] '''Supercoppa italiana (Titulli i 3-të)''' - Eliminohet në 1/8 të Coppa Italia - Humbet Finalen dhe UEFA Super Cup kundrejt [[Parma Football Club|Parma]] - Humbet Finalen dhe FIFA Intercontinental Cup kundrejtë [[São Paulo Futebol Clube|San Paolo]].
* [[Serie A 1994-1995|1994-95]] - Vendi i 4-të në Serie A - Fiton [[Skeda:Supercoppaeuropea.png|15px]] '''UEFA Super Cup (Titulli i 3-të)''' - Fiton [[Skeda:Supercoppaitaliana.png|15px]] '''Supercoppa italiana (Titulli i 4-të)''' - Eliminohet në 1/8 të Coppa Italia - Humbet Finalen dhe FIFA Intercontinental Cup kundrejt [[Club Atlético Vélez Sársfield|Vélez Sársfield]] - Humbet finalen dhe UEFA Champions League kundrejt [[AFC Ajax|Ajax]].
* [[Serie A 1995-1996|1995-96]] - [[Skeda:Scudetto.svg|15px]] '''Kampion i Italisë (1Titulli i 5-të)''' - Eliminohet në çerek finale të Coppa Italia dhe di UEFA Cup.
* [[Serie A 1996-1997|1996-97]] - Vendi i 11-të në Serie A - Humbet finalen dhe Supercoppa italiana kundrejtë [[ACF Fiorentina|Fiorentina]] - Eliminohet në çerek finale të Coppa Italia dhe nella fase a gironi di Champions League.
* [[Serie A 1997-1998|1997-98]] - Vendi i 10-të në Serie A - Humbet finalen dhe Coppa Italia kundrejt [[Società Sportiva Lazio|Lazio]].
* [[Serie A 1998-1999|1998-99]] - [[Skeda:Scudetto.svg|15px]] '''Kampion i Italisë (titulli i 16-të)''' - Eliminohet në 1/8 të Coppa Italia – Njëqindvjetori i klubit (Il ''CentoMilan'').
 
----
 
* [[Serie A 1999-2000|1999-2000]] - Vendi i 3-të në Serie A - Humbet finalen dhe Supercoppa italiana kundrejt [[Parma Football Club|Parma]] - Eliminohet në çerek finale të Coppa Italia dhe në fazën dhe parë me grupe në UEFA Champions League.
* [[Serie A 2000-2001|2000-01]] - Vendi i 6-të në Serie A - Gjysënfinale në Coppa Italia - Eliminohet në fazën dhe dytë me grupe në UEFA Champions League.
* [[Serie A 2001-2002|2001-02]] - Vendi i 4-të në Serie A - Gjysënfinale në Coppa Italia dhe në UEFA Cup.
* [[Serie A 2002-2003|2002-03]] - [[Skeda:Coppacampioni.png|15px]] '''Fiton UEFA Champions League (titulli i 6-të)''' - Vendi i 3-të në Serie A - Fiton [[Skeda:Coccarda Coppa Italia.svg|15px]] '''Coppa Italia (Titulli i 5-të)'''.
* [[Serie A 2003-2004|2003-04]] - [[Skeda:Scudetto.svg|15px]] '''Kampion i Italisë (Titulli i 17-të)''' - Fiton [[Skeda:Supercoppaeuropea.png|15px]] '''UEFA Super Cup (Titulli i 4-të)''' - Humbet finalen dhe Supercoppa italiana kundrejt [[Juventus Football Club|Juventus]] - Gjysmëfinale në Coppa Italia - Humbet Finalen dhe FIFA Intercontinental Cup kundrejt [[Club Atlético Boca Juniors|Boca Juniors]] - Eliminohet në çerek finale të Champions League. – Riemërohet në ''Associazione Calcio Milan''.
* [[Serie A 2004-2005|2004-05]] - Vendi i 2-të Serie A - Fiton [[Skeda:Supercoppaitaliana.png|15px]] '''Supercoppa italiana (Titulli i 5-të)''' - Eliminohet në çerek finale të Coppa Italia - Humbet finalen dhe UEFA Champions League kundrejt [[Liverpool Football Club|Liverpool]].
* [[Serie A 2005-2006|2005-06]] - Vendi i 3-të në Serie A me vendim të Komisionit Federal për Apel, nga vendi i 2-të zbret në vendin dhe 3-të - Eliminohet në çerek finale të Coppa Italia - Gjysënfinale në Champions League.
* [[Serie A 2006-2007|2006-07]] - [[Skeda:Coppacampioni.png|15px]] '''Fiton UEFA Champions League (Titulli i 7-të)''' - Vendi i 4-të në Serie A - Gjysënfinale në Coppa Italia.
* [[Serie A 2007-2008|2007-08]] – Vendi i 5-të Serie A - [[Skeda:FIFA Club World Cup.svg|10px]] '''Kampion Botëror (Titulli i 4-të)''' - Fiton [[Skeda:Supercoppaeuropea.png|15px]] '''UEFA Super Cup (Titulli i 5-të)''' - Eliminohet në 1/8 të Coppa Italia dhe të Champions League.
* [[Serie A 2008-2009|2008-09]] - Vendi i 3-të në Serie A - Eliminohet në 1/8 të Coppa Italia dhe në 1/16 të UEFA Cup.
 
----
 
* [[Serie A 2009-2010|2009-10]] - Vendi i 3-të në Serie A - Eliminohet në çerek finale të Coppa Italia - Eliminohet në 1/8 të Champions League.
* [[Serie A 2010-2011|2010-11]] - [[Skeda:Scudetto.svg|15px]] '''Kampion i Italisë (titulli I 18-të)''' - Gjysënfinale në Coppa Italia - Eliminohet në 1/8 të Champions League.
* [[Serie A 2011-2012|2011-2012]] - Merr pjesë në Serie A, në Coppa Italia dhe në Champions League - [[Skeda:Supercoppaitaliana.png|15px]] Fiton '''Supercoppa italiana (titulli i 6-të)'''.
|}
 
== Lojtarët ==
=== Skuadra e parë ===
{{Fs start}}
{{Fs player | no= 1 | nat=ITA | pos=GK | name=[[Marco Amelia]]}}
{{Fs player | no= 5 | nat=FRA | pos=DF | name=[[Philippe Mexès]]}}
{{Fs player | no= 7 | nat=Brazil | pos=FW | name=[[Alexandre Pato]]}}
{{Fs player | no=11 | nat=SWE | pos=FW | name=[[Zlatan Ibrahimović]]}}
{{fs player | no=15 | nat=Algeria | pos=DF | name=[[Djamel Mesbah]]|}}
{{Fs player | no=16 | nat=FRA | pos=MF | name=[[Mathieu Flamini]]}}
{{Fs player | no=20 | nat=ITA | pos=DF | name=[[Ignazio Abate]]}}
{{Fs player | no=22 | nat=ITA | pos=MF | name=[[Antonio Nocerino]]}}
{{Fs player | no=23 | nat=ITA | pos=MF | name=[[Massimo Ambrosini]] |other=[[Captain (association football)|captain]]}}
{{Fs player | no=24 | nat=Sierra Leone | pos=MF | name=[[Rodney Strasser]]}}
{{Fs player | no=25 | nat=ITA | pos=DF | name=[[Daniele Bonera]]}}
{{Fs player | no=27 | nat=Ghana | pos=MF | name=[[Kevin-Prince Boateng]]}}
{{Fs player | no=28 | nat=NED | pos=MF | name=[[Urby Emanuelson]]}}
{{Fs mid}}
{{Fs player | no=32 | nat=ITA | pos=GK | name=[[Christian Abbiati]]}}
{{Fs player | no=33 | nat=BRA | pos=DF | name=[[Thiago Silva (footballer)|Thiago Silva]]}}
{{Fs player | no=37 | nat=GER | pos=MF | name=[[Alexander Merkel]]}}
{{Fs player | no=52 | nat=ITA | pos=DF | name=[[Mattia De Sciglio]]}}
{{Fs player | no=57 | nat=ITA | pos=MF | name=[[Mattia Valoti]]}}
{{Fs player | no=70 | nat=Brazil | pos=FW | name=[[Robinho]]}}
{{Fs player | no=76 | nat=Colombia | pos=DF | name=[[Mario Yepes]]}}
{{Fs player | no=77 | nat=ITA | pos=DF | name=[[Luca Antonini]]}}
{{Fs player | no=92 | nat=ITA | pos=FW | name=[[Stephan El Shaarawy]]}}
{{Fs player | no=99 | nat=ITA | pos=FW | name=[[Antonio Cassano]]}}
{{Fs player | no=— | nat=Nigeria | pos=FW | name=[[Kingsley Umunegbu]]}}
{{Fs player | no=— | nat=ITA | pos=MF | name=[[Riccardo Montolivo]]}}
{{Fs player | no=— | nat=Mali | pos=MF | name=[[Bakaye Traoré]]}}
{{Fs end}}
 
{{Për|transferimet e fundit|Sezoni 2011–12 i A.C. Milan}}
 
=== Të huazar jashtë ===
{{Fs start}}
{{Fs player | no= | nat=ITA | pos=GK | name=[[Ferdinando Coppola]] | other=tek [[Torino F.C.|Torino]] deri më 30 qershor 2012 }}
{{Fs player | no= | nat=ITA | pos=GK | name=[[Antonio Donnarumma]] | other=tek [[A.S. Gubbio 1910|Gubbio]] deri më 30 qershor 2012 }}
{{Fs player | no= | nat=ITA | pos=GK | name=[[Filippo Perucchini]] | other=tek [[S.S. Chieti Calcio|Chieti]] deri më 30 qershor 2012 }}
{{Fs player | no= | nat=POL | pos=GK | name=[[Michal Miskiewicz]] |other=tek [[F.C. Südtirol-Alto Adige|Südtirol]] deri më 30 qershor 2012 }}
{{Fs player | no= | nat=ITA | pos=DF | name=[[Luca Ghiringhelli]] |other=tek [[SPAL 1907|SPAL]] deri më 30 qershor 2012 }}
{{Fs player | no= | nat=Brazil | pos=DF | name=[[Marcus Diniz]] |other=tek [[Calcio Como|Como]] deri më 30 qershor 2012 }}
{{Fs player | no= | nat=ITA | pos=DF | name=[[Massimo Oddo]] |other=tek [[U.S. Lecce|Lecce]] deri më 30 qershor 2012 }}
{{Fs player | no= | nat=ESP | pos=DF | name=[[Dídac Vilà]] | other=tek [[RCD Espanyol|Espanyol]] deri më 30 qershor 2012 }}
{{Fs player | no= | nat=Nigeria | pos=DF | name=[[Taye Taiwo]] |other=tek [[Queens Park Rangers F.C.|Queens Park Rangers]] deri më 30 qershor 2012 }}
{{Fs player | no= | nat=ITA | pos=DF | name=[[Michelangelo Albertazzi]] |other=tek [[AS Varese 1910|Varese]] deri më 30 qershor 2012 }}
{{Fs player | no= | nat=ITA | pos=DF | name=[[Marco Fossati]] |other=tek [[U.S. Latina Calcio|Latina]] deri më 30 qershor 2012 }}
{{Fs player | no= | nat=ITA | pos=DF | name=[[Andrea De Vito]] | other=tek [[A.S. Cittadella|Cittadella]] deri më 30 qershor 2012 }}
{{Fs player | no= | nat=ROU | pos=DF | name=[[Cristian Daminuţă]] | other=tek [[FC Maramureş Universitar Baia Mare|FCMU Baia Mare]] deri më 30 qershor 2012 }}
{{Fs player | no= | nat=ITA | pos=MF | name=[[Giovanni Scampini]] | other=tek [[U.S. Poggibonsi|Poggibonsi]] deri më 30 qershor 2012 }}
{{Fs mid}}
{{Fs player | no= | nat=HUN | pos=MF | name=[[Attila Filkor]] | other=tek [[A.S. Livorno Calcio|Livorno]] deri më 30 qershor 2012 }}
{{Fs player | no= | nat=ITA | pos=MF | name=[[Gianmarco Conti]] | other=tek [[Calcio Lecco 1912|Lecco]] deri më 30 qershor 2012 }}
{{Fs player | no= | nat=ITA | pos=MF | name=[[Luca Santonocito]] |other=tek [[F.C. Südtirol-Alto Adige|Südtirol]] deri më 30 qershor 2012 }}
{{Fs player | no= | nat=Slovenia | pos=MF | name=[[Mitja Novinič]] | other=tek [[S.S. Virtus Lanciano 1924|Virtus Lanciano]] deri më 30 qershor 2012 }}
{{Fs player | no= | nat=ITA | pos=MF | name=Carlo Alberto Calvetti |other=tek [[Hellas Verona|Verona]] deri më 30 qershor 2012 }}
{{Fs player | no= | nat=ITA | pos=MF | name=Simone Amelotti |other=tek [[AS Varese 1910|Varese]] deri më 30 qershor 2012 }}
{{Fs player | no= | nat=ITA | pos=FW | name=[[Davide Di Gennaro]] |other=tek [[Modena F.C.|Modena]] deri më 30 qershor 2012 }}
{{Fs player | no= | nat=Nigeria | pos=FW | name=[[Nnamdi Oduamadi]] |other=tek [[Torino F.C.|Torino]] deri më 30 qershor 2012}}
{{Fs player | no= | nat=ITA | pos=FW | name=[[Andrea Schenetti]] |other=tek [[F.C. Südtirol-Alto Adige|Südtirol]] deri më 30 qershor 2012 }}
{{Fs player | no= | nat=Ghana | pos=FW | name=[[Dominic Adiyiah]] | other=tek [[FC Arsenal Kyiv]] deri më 30 qershor 2012 }}
{{Fs player | no= | nat=ITA | pos=FW | name=[[Marco Gaeta]] |other=tek [[A.C. Renate|Renate]] deri më 30 qershor 2012 }}
{{Fs player | no= | nat=ITA | pos=FW | name=[[Alberto Paloschi]] |other=tek [[A.C. ChievoVerona|Chievo]] deri më 30 qershor 2012 }}
{{Fs player | no= | nat=ITA | pos=FW | name=[[Gianmarco Zigoni]] |other=tek [[U.S. Avellino|Avellino]] deri më 30 qershor 2012 }}
{{Fs player | no= | nat=Slovenia | pos=FW | name=[[Uroš Palibrk]] | other=tek [[HNK Rijeka|Rijeka]] deri më 30 qershor 2012 }}
{{Fs end}}
 
=== Në bashkëpronësi ===
{{Fs start}}
{{Fs player | no= | nat=ITA | pos=GK | name=[[Davide Facchin]] |other=tek [[A.C. Pavia|Pavia]] deri më 30 qershor 2012 }}
{{Fs player | no= | nat=ITA | pos=DF | name=[[Matteo Darmian]] |other=tek [[Torino F.C.|Torino]], në bashkëpronësi me [[U.S. Città di Palermo|Palermo]] deri në qershor 2012}}
{{Fs player | no= | nat=ITA | pos=DF | name=[[Simone Romagnoli]] |other=tek [[Delfino Pescara 1936|Pescara]] deri në qershor 2012 }}
{{Fs player | no= | nat=ITA | pos=DF | name=[[Luca Meregalli]] | other=tek [[A.C. Pavia|Pavia]] deri në qershor 2012 }}
{{Fs mid}}
{{Fs player | no= | nat=Nigeria | pos=MF | name=[[Wilfred Osuji]] |other=tek [[Padova Calcio|Padova]] deri në qershor 2012}}
{{Fs player | no= | nat=ITA | pos=FW | name=[[Simone Verdi]] |other=tek [[Torino F.C.|Torino]] deri në qershor 2012 }}
{{Fs player | no= | nat=ITA | pos=FW | name=[[Giacomo Beretta]] | other=tek [[S.S. Juve Stabia|Juve Stabia]], në bashkëpronësi me [[Genoa C.F.C.|Genoa]] deri në qershor 2012 }}
{{Fs end}}
 
Gjergj Marniku.
 
=== Lojtarë të shquar ===
{{Për | listën e çdo lojtari të Milanit me 100 ose më tepër paraqitjet | Lista e lojtarëve AC Milan}}
{{Për | listën e çdo lojtari të Milanit i cili është emërtuar për kombëtaren italiane të futbollit | AC Milan dhe ekipi kombëtar italian i futbollit}}
 
=== Numrat e pensionuar ===
{{Main|Numrat e pensionuar në shoqatën e futbollit}}
{| class="wikitable" style="font-size:90%; text-align: center;"
|-
! style="width:30px;"| Nr.
! style="width:125px;"| Lojtari
! style="width:100px;"| Nacionaliteti
! style="width:180px;"| Pozicioni
! style="width:140px;"| Debutimi me Milanin
! style="width:120px;"| Ndeshja e fundit
|-
| <big>'''3'''<nowiki>*</nowiki></big>
| align=left| {{sortname|Paolo|Maldini}}
| align=left| {{ITA}}
| [[Mbrojtës (shoqata e futbollit)#Qendër mbrojtës|Qendër mbrojtës]] / [[Mbrojtës (shoqata e futbollit)#Full bek|Bek në të majtë]]
| 25 janar 1985
| 31 maj 2009
|-
| <big>'''6'''</big>
| align=left| {{sortname|Franco|Baresi}}
| align=left| {{ITA}}
| [[Mbrojtës (shoqata e futbollit)#Fshesar (Libero)|Fshesar]]
| 23 prill 1978
| 01 qershor 1997
|}
<nowiki>*</nowiki> Mund të rikthehet për njërin nga dy djemtë e tij, nëse njëri nga ata të dy do të luante profesionalisht për skuadrën.
 
== Current coaching staff ==
{| class="wikitable"
|-
! Pozicioni
! Emri
|-
| Trajneri kryesor
| [[Massimiliano Allegri]]
|-
| Asistent trajneri
| [[Mauro Tassotti]]
|-
|rowspan="2"| Trajnerët e portierëve
| [[Marco Landucci]]
|-
| [[Valerio Fiori]]
|-
| Asistent teknik
| Andrea Maldera
|-
| Drejtor mjekësor
| Rodolfo Tavana
|-
|rowspan="2"| Doktorët e skuadrës
| Armando Gozzini
|-
| Stefano Mazzoni
|-
| Trajneri Atletik
| Daniele Tognaccini
|-
|rowspan="6"| Trajnerët e fitnesit
| Simone Folletti
|-
| Fabio Allevi
|-
| Bruno Dominici
|-
| Sergio Mascheroni
|-
| Andrea Primitivi
|-
| Agostino Tibaudi
|-
| Kiropraktikë
| Kristian Baekkel
|-
|rowspan="4"| Fizioterapistët
| Dario Lorenzo Fort
|-
| Stefano Grani
|-
| Roberto Morosi
|-
| Marco Paesanti
|-
|rowspan="2"| Masazh
| Roberto Boerci
|-
| Endo Tomoroni
|}
 
== Presidentët dhe menaxherët ==
=== Historia Presidenciale ===
Milani ka pasur shumë presidentë gjatë historisë së tij, disa prej të cilëve kanë qenë pronarë të skuadrës ndërsa disa të tjerë kanë qenë vetëm si presidentë nderi. Këtu është lista e plotë e tyre.
<div style="font-size:100%">
{|
|-
|width="10"|&nbsp;
|valign="top"|
{| class="wikitable" style="text-align: center"
|-
!|Emri
!|Vitet
|-
|align=left|[[Alfred Edwards (futboll)|Alfred Edwards]]
|align=left|1899–1909
|-
|align=left|Giannino Camperio
|align=left|1909
|-
|align=left|Piero Pirelli
|align=left|1909–1928
|-
|align=left|Luigi Ravasco
|align=left|1928–1930
|-
|align=left|Mario Bernazzoli
|align=left|1930–1933
|-
|align=left|Luigi Ravasco
|align=left|1933–1935
|-
|align=left|Pietro Annoni
|align=left|1935
|-
|align=left|Pietro Annoni<br />G. Lorenzini<br />Rino Valdameri
|align=left|1935–1936
|}
|width="30"|&nbsp;
|valign="top"|
{| class="wikitable" style="text-align: center"
|-
!|Name
!|Years
|-
|align=left|Emilio Colombo
|align=left|1936–1939
|-
|align=left|Achille Invernizzi
|align=left|1939–1940
|-
|align=left|Umberto Trabattoni
|align=left|1940–1944
|-
|align=left|[[Antonio Busini]]
|align=left|1944–1945
|-
|align=left|Umberto Trabattoni
|align=left|1945–1954
|-
|align=left|Andrea Rizzoli
|align=left|1954–1963
|-
|align=left|Felice Riva
|align=left|1963–1965
|-
|align=left|Federico Sordillo
|align=left|1965–1966
|-
|align=left|Franco Carraro
|align=left|1967–1971
|-
|align=left|Federico Sordillo
|align=left|1971–1972
|}
|width="30"|&nbsp;
|valign="top"|
{| class="wikitable" style="text-align: center"
|-
!|Name
!|Years
|-
|align=left|Albino Buticchi
|align=left|1972–1975
|-
|align=left|Bruno Pardi
|align=left|1975–1976
|-
|align=left|Vittorio Duina
|align=left|1976–1977
|-
|align=left|Felice Colombo
|align=left|1977–1980
|-
|align=left|Gaetano Morazzoni
|align=left|1980–1982
|-
|align=left|Giuseppe Farina
|align=left|1982–1986
|-
|align=left|Rosario Lo Verde
|align=left|1986
|-
|align=left|[[Silvio Berlusconi]]
|align=left|1986–2004
|-
|align=left|''Komision Presidencial''
|align=left|2004–2006
|-
|align=left|Silvio Berlusconi
|align=left|2006–2008
|-
|align=left|''Komision Presidencial''
|align=left|2008–
|-
|}
|}
</div>
 
=== Historia menaxheriale ===
{{Main|List e menaxherëve të A.C. Milan}}
Më poshtë është paraqitur lista e trajnerëve të Milant prej vitit 1900 deri në ditët e sotme.
<div style="font-size:100%">
{|
|-
|width="10"|&nbsp;
|valign="top"|
{| class="wikitable" style="text-align: center"
|-
!|Name
!|Nationality
!|Years
|-
|align=left|[[Herbert Kilpin]]
|{{flagicon|ENG}}
|align=left|1900–1908
|-
|align=left|Daniele Angeloni
|{{flagicon|ITA|1861}}
|align=left|1906–1907
|-
|align=left|''Technical Commission''
|{{flagicon|ITA|1861}}
|align=left|1907–1910
|-
|align=left|Giovanni Camperio
|{{flagicon|ITA|1861}}
|align=left|1910–1911
|-
|align=left|''Technical Commission''
|{{flagicon|ITA|1861}}
|align=left|1911–1914
|-
|align=left|Guido Moda
|{{flagicon|ITA|1861}}
|align=left|1915–1922
|-
|align=left|Ferdi Oppenheim
|{{flagicon|AUT}}
|align=left|1922–1924
|-
|align=left|[[Vittorio Pozzo]]
|{{flagicon|ITA|1861}}
|align=left|1924–1926
|-
|align=left|Guido Moda
|{{flagicon|ITA|1861}}
|align=left|1926
|-
|align=left|[[Herbert Burgess]]
|{{flagicon|ENG}}
|align=left|1926–1928
|-
|align=left|Engelbert König
|{{flagicon|AUT}}
|align=left|1928–1931
|-
|align=left|József Bánás
|{{flagicon|HUN}}
|align=left|1931–1933
|-
|align=left|[[József Viola]]
|{{flagicon|HUN}}
|align=left|1933–1934
|-
|align=left|[[Adolfo Baloncieri]]
|{{flagicon|ITA|1861}}
|align=left|1934–1937
|-
|align=left|[[William Garbutt]]
|{{flagicon|ENG}}
|align=left|1937
|-
|align=left|[[Hermann Felsner]]<br />József Bánás
|{{flagicon|AUT}}<br />{{flagicon|HUN}}
|align=left|1937–1938
|-
|align=left|[[József Viola]]
|{{flagicon|HUN}}
|align=left|1938–1940
|-
|align=left|[[Guido Ara]]<br />[[Antonio Busini]]
|{{flagicon|ITA|1861}}<br />{{flagicon|ITA|1861}}
|align=left|1940–1941
|-
|align=left|Mario Magnozzi
|{{flagicon|ITA|1861}}
|align=left|1941–1943
|-
|align=left|Giuseppe Santagostino
|{{flagicon|ITA|1861}}
|align=left|1943–1945
|-
|align=left|[[Adolfo Baloncieri]]
|{{flagicon|ITA|1861}}
|align=left|1945–1946
|-
|align=left|[[Giuseppe Bigogno]]
|{{flagicon|ITA}}
|align=left|1946–1949
|-
|align=left|[[Lajos Czeizler]]
|{{flagicon|HUN|1949}}
|align=left|1949–1952
|-
|align=left|[[Gunnar Gren]]
|{{flagicon|Sweden}}
|align=left|1952
|-
|align=left|[[Mario Sperone]]
|{{flagicon|ITA}}
|align=left|1952–1953
|-
|align=left|[[Béla Guttmann]]
|{{flagicon|HUN|1949}}
|align=left|1953–1954
|-
|align=left|[[Antonio Busini]]
|{{flagicon|ITA}}
|align=left|1954
|-
|align=left|[[Hector Puricelli]]
|{{flagicon|Uruguay}}
|align=left|1954–1956
|-
|align=left|[[Giuseppe Viani]]
|{{flagicon|ITA}}
|align=left|1957–1960
|-
|align=left|Paolo Todeschini
|{{flagicon|ITA}}
|align=left|1960–1961
|-
|align=left|[[Nereo Rocco]]
|{{flagicon|ITA}}
|align=left|1961–1963
|-
|align=left|[[Luis Carniglia]]
|{{flagicon|Argentina}}
|align=left|1963–1964
|-
|align=left|[[Nils Liedholm]]
|{{flagicon|SWE}}
|align=left|1963–1966
|}
|width="30"|&nbsp;
|valign="top"|
{| class="wikitable" style="text-align: center"
|-
!|Emri
!|Nacionaliteti
!|Vitet
|-
|align=left|Giovanni Cattozzo
|{{flagicon|ITA}}
|align=left|1966
|-
|align=left|Arturo Silvestri
|{{flagicon|ITA}}
|align=left|1966–1967
|-
|align=left|[[Nereo Rocco]]
|{{flagicon|ITA}}
|align=left|1966–1972
|-
|align=left|[[Cesare Maldini]]
|{{flagicon|ITA}}
|align=left|1973–1974
|-
|align=left|[[Giovanni Trapattoni]]
|{{flagicon|ITA}}
|align=left|1974
|-
|align=left|[[Gustavo Giagnoni]]
|{{flagicon|ITA}}
|align=left|1974–1975
|-
|align=left|[[Nereo Rocco]]
|{{flagicon|ITA}}
|align=left|1975
|-
|align=left|[[Paolo Barison]]
|{{flagicon|ITA}}
|align=left|1975–1976
|-
|align=left|[[Giovanni Trapattoni]]
|{{flagicon|ITA}}
|align=left|1976
|-
|align=left|Giuseppe Marchioro
|{{flagicon|ITA}}
|align=left|1976–1977
|-
|align=left|[[Nereo Rocco]]
|{{flagicon|ITA}}
|align=left|1977
|-
|align=left|[[Nils Liedholm]]
|{{flagicon|SWE}}
|align=left|1977–1979
|-
|align=left|Massimo Giacomini
|{{flagicon|ITA}}
|align=left|1979–1981
|-
|align=left|[[Italo Galbiati]]
|{{flagicon|ITA}}
|align=left|1981
|-
|align=left|[[Luigi Radice]]
|{{flagicon|ITA}}
|align=left|1981–1982
|-
|align=left|[[Italo Galbiati]]
|{{flagicon|ITA}}
|align=left|1982
|-
|align=left|Francesco Zagatti
|{{flagicon|ITA}}
|align=left|1982
|-
|align=left|Ilario Castagner
|{{flagicon|ITA}}
|align=left|1982–1984
|-
|align=left|[[Italo Galbiati]]
|{{flagicon|ITA}}
|align=left|1984
|-
|align=left|[[Nils Liedholm]]
|{{flagicon|SWE}}
|align=left|1984–1987
|-
|align=left|[[Fabio Capello]]
|{{flagicon|ITA}}
|align=left|1987
|-
|align=left|[[Arrigo Sacchi]]
|{{flagicon|ITA}}
|align=left|1987–1991
|-
|align=left|[[Fabio Capello]]
|{{flagicon|ITA}}
|align=left|1991–1996
|-
|align=left|[[Oscar Tabárez]]
|{{flagicon|Uruguay}}
|align=left|1996
|-
|align=left|[[Giorgio Morini]]
|{{flagicon|ITA}}
|align=left|1996–1997
|-
|align=left|[[Arrigo Sacchi]]
|{{flagicon|ITA}}
|align=left|1997
|-
|align=left|[[Fabio Capello]]
|{{flagicon|ITA}}
|align=left|1997–1998
|-
|align=left|[[Alberto Zaccheroni]]
|{{flagicon|ITA}}
|align=left|1998–2001
|-
|align=left|[[Cesare Maldini]]<br />[[Mauro Tassotti]]
|{{flagicon|ITA}}
|align=left|2001
|-
|align=left|[[Fatih Terim]]
|{{flagicon|TUR}}
|align=left|2001
|-
|align=left|[[Carlo Ancelotti]]
|{{flagicon|ITA}}
|align=left|2001–2009
|-
|align=left|[[Leonardo Araújo|Leonardo]]
|{{flagicon|Brazil}}
|align=left|2009–2010
|-
|align=left|[[Massimiliano Allegri]]
|{{flagicon|ITA}}
|align=left|2010–
|}
|}
</div>
 
== Nderimet ==
Milani është një ndër skuadrat më të suksesshme në Itali, duke fituar gjithsej 29 tituj të mëdhenj. Së bashku me [[Boca Juniors]], [[Boca Juniors]] barazoi në 18 pas marrjes së tyre të 4 të [[Recopa Sudamericana]] në gusht të vitit 2008. Milani është skuadra më e suksesshme në botë në aspektin [[Rekordet e klubeve në kompeticionet ndërkombëtare#Rangimi i skuadrave mbarë botërore sipas titujve të fituar ndërkombëtar (top 20)|kompeticioneve të fituara ndërkombëtare]], me një rekord prej 14 tituj Evropianë dhe katër tituj botëror. Milani ka fituar të drejtën të vendos një [[Yll (stemë futbolli)|yll]] në fanellën e tij për njohjen e faktit se ka fituar së paku dhjetë ''[[Lista e kampionëve në futbollin italian|scudetti]]''. Përveç kësaj, skuadrës i është lejuar të shfaq [[Simboli i nderit UEFA|simbolin si fitues i shumfishtë]] në fanellën e tij sepse ka fituar më shumë se pesë Kupa të Kampionatit Evropian.
 
=== Shtëpiak ===
==== Ligë ====
* '''[[Italian Football Championship]] / [[Serie A]] (niveli i 1-rë)'''
** '''Fitues (18):''' <!--
-->[[Italian Football Championship 1901|1901]], <!--
-->[[Italian Football Championship 1906|1906]], <!--
-->[[Italian Football Championship 1907|1907]], <!--
-->[[1950–51 Serie A|1950–51]], <!--
-->[[1954–55 Serie A|1954–55]], <!--
-->[[1956–57 Serie A|1956–57]], <!--
-->[[1958–59 Serie A|1958–59]], <!--
-->[[1961–62 Serie A|1961–62]], <!--
-->[[1967–68 Serie A|1967–68]], <!--
-->[[1978–79 Serie A|1978–79]], <!--
-->[[1987–88 Serie A|1987–88]], <!--
-->[[1991–92 Serie A|1991–92]], <!--
-->[[1992–93 Serie A|1992–93]], <!--
-->[[1993–94 Serie A|1993–94]], <!--
-->[[1995–96 Serie A|1995–96]], <!--
-->[[1998–99 Serie A|1998–99]], <!--
-->[[2003–04 Serie A|2003–04]], <!--
-->[[2010–11 Serie A|2010–11]]
** Vendi i sytë (16): <!--
-->[[Italian Football Championship 1902|1902]], <!--
-->[[Italian Football Championship 1910–11|1910–11]], <!--
-->[[Italian Football Championship 1911–12|1911–12]], <!--
-->[[1947–48 Serie A|1947–48]], <!--
-->[[1949–50 Serie A|1949–50]], <!--
-->[[1951–52 Serie A|1951–52]], <!--
-->[[1955–56 Serie A|1955–56]], <!--
-->[[1960–61 Serie A|1960–61]], <!--
-->[[1964–65 Serie A|1964–65]], <!--
-->[[1968–69 Serie A|1968–69]], <!--
-->[[1970–71 Serie A|1970–71]], <!--
-->[[1971–72 Serie A|1971–72]], <!--
-->[[1972–73 Serie A|1972–73]], <!--
-->[[1989–90 Serie A|1989–90]], <!--
-->[[1990–91 Serie A|1990–91]], <!--
-->[[2004–05 Serie A|2004–05]]
 
* '''[[Serie B]] (niveli i 2-të)'''
** '''Fitues (2):''' <!--
-->[[Serie B 1980–81|1980–81]], <!--
-->[[Serie B 1982–83|1982–83]]
 
==== Kupa ====
* '''[[Coppa Italia]]'''
** '''Fitues (5):''' <!--
-->[[1966–67 Coppa Italia|1966–67]], <!--
-->[[1971–72 Coppa Italia|1971–72]], <!--
-->[[1972–73 Coppa Italia|1972–73]], <!--
-->[[1976–77 Coppa Italia|1976–77]], <!--
-->[[2002–03 Coppa Italia|2002–03]]
** Vendi i dytë (7): <!--
-->[[1941–42 Coppa Italia|1941–42]], <!--
-->[[1967–68 Coppa Italia|1967–68]], <!--
-->[[1970–71 Coppa Italia|1970–71]], <!--
-->[[1974–75 Coppa Italia|1974–75]], <!--
-->[[1984–85 Coppa Italia|1984–85]], <!--
-->[[1989–90 Coppa Italia|1989–90]], <!--
-->[[1997–98 Coppa Italia|1997–98]]
 
* '''[[Supercoppa Italiana]]'''
** '''Fitues (6):''' <!--
-->[[1988 Supercoppa Italiana|1988]], <!--
-->[[1992 Supercoppa Italiana|1992]], <!--
-->[[1993 Supercoppa Italiana|1993]], <!--
-->[[1994 Supercoppa Italiana|1994]], <!--
-->[[2004 Supercoppa Italiana|2004]], <!--
-->[[2011 Supercoppa Italiana|2011]]
** Vendi i dytë (3): <!--
-->[[1996 Supercoppa Italiana|1996]], <!--
-->[[1999 Supercoppa Italiana|1999]], <!--
-->[[2003 Supercoppa Italiana|2003]]
 
=== Evropianë ===
* '''[[UEFA Liga e Kampionëve|UEFA Champions League]]'''
** '''Fitues (7):''' <!--
-->[[1962–63 European Cup|1962–63]], <!--
-->[[1968–69 European Cup|1968–69]], <!--
-->[[1988–89 European Cup|1988–89]], <!--
-->[[1989–90 European Cup|1989–90]], <!--
-->[[UEFA Liga e Kampionëve 1993–94|1993–94]], <!--
-->[[UEFA Liga e Kampionëve 2002–03|2002–03]], <!--
-->[[UEFA Liga e Kampionëve 2006-07|2006–07]]
** Vendi i dytë (4): <!--
-->[[1957–58 European Cup|1957–58]], <!--
-->[[1992–93 UEFA Champions League|1992–93]], <!--
-->[[1994–95 UEFA Champions League|1994–95]], <!--
-->[[2004–05 UEFA Champions League|2004–05]]
 
* '''[[UEFA Cup Winners' Cup]]'''
** '''Fitues (2):''' <!--
-->[[1967–68 European Cup Winners' Cup|1967–68]], <!--
-->[[1972–73 European Cup Winners' Cup|1972–73]]
** Vendi i dytë (1): <!--
-->[[1973–74 European Cup Winners' Cup|1973–74]]
 
* '''[[UEFA Super Cup]]'''
** '''Fitues (5):''' <!--
-->[[1989 UEFA Super Cup|1989]], <!--
-->[[1990 UEFA Super Cup|1990]], <!--
-->[[1994 UEFA Super Cup|1994]], <!--
-->[[2003 UEFA Super Cup|2003]], <!--
-->[[2007 UEFA Super Cup|2007]]
** Vendi i dytë (2): <!--
-->[[1973 UEFA Super Cup|1973]], <!--
-->[[1993 UEFA Super Cup|1993]]
 
=== Botëror ===
* '''[[Kupa Interkontinentale]]'''
** '''Fitues (3):''' <!--
-->[[1969 Kupa Interkontinentale|1969]], <!--
-->[[1989 Kupa Interkontinentale|1989]], <!--
-->[[1990 Kupa Interkontinentale|1990]]
** Vendi i dytë (4): <!--
-->[[1963 Kupa Interkontinentale|1963]], <!--
-->[[1993 Kupa Interkontinentale|1993]], <!--
-->[[1994 Kupa Interkontinentale|1994]], <!--
-->[[2003 Kupa Interkontinentale|2003]]
 
* ''' [[FIFA Kupa Botërore e Klubeve]] '''
** '''Fitues (1):''' <!--
-->[[FIFA Kupa Botërore e Klubeve 2007|2007]]
 
== Statistikat dhe rekordet e skuadrës ==
{{Main|Lista e statistikave dhe rekordeve të A.C. Milan}}
[[Paolo Maldini]] mban të dy rekordet për paraqitjet në [[Serie A]] dhe krejt paraqitjet tjera për Milanin, me 902 ndeshje zyrtare të luajtura gjithsej dhe 647 në Serie A (deri më 31 maj 1009, duke mos i përfshirë ndeshjet playoff), ku ky i fundit mban edhe rekordin në Serie A.
 
Sulmuesi [[Suedia|seudez]], [[Gunnar Nordahl]] shënoi 38 gola në sezonin [[Serie A 1950-51|1950-51]], 35 nga të cilët ishin në Serie A, duke vendosur rekord në [[Futbolli në Italia|futbollin italian]] dhe në skuadër. Ai vazhdoi të bëhet edhe gola shënuesi më i mirë i Milanit për të gjitha kohërat, duke shënuar 221 gola për skuadrën në 268 ndeshje. Ai ndiqet nga [[Andriy Shevchenko]] në vendin e dytë me 175 gola të shënuar në 322 ndeshje të luajtura, dhe [[Gianni Rivera]] në vendin e tretë, i cili ka shënuar 164 gola në 675 ndeshje. Rivera gjithashtu është edhe lojtari më i ri i Milanit që ka shënuar gol, duke bërë kështu kundër Juventusit kur ai ishte vetëm 17 vjeçar.
 
Takticienti legjendar, [[Nereo Rocco]], përkrahësi i parë i [[catenaccio]]s në vend, ka qenë trajneri që i ka shërbyer Milanit më gjatë, i ulur në stol për mbi 9 vite (në dy diktona) në vitet e 60-ta dhe fillimin e viteve 70-ta, duke e fituar titullin e parë të klubit në [[UEFA Liga e Kampionëve|Kupën Evropiane]]. Kryeministri italian, [[Silvio Berlusconi]], i cili e bleu klubin në vitin 1986, është presidenti që i ka shërbyer Milanit më gjatë (23 vite, për shkak të një vakanti dy vjeçar në mes të viteve 2004-2006), si dhe presidenti më i suksesshëm i ndonjë ekipi në të gjithë botën.
 
Ndeshja e parë zyrtare në të cilën Milani mori pjesë në [[Kampionati Italian në Futboll|Kampionati i Tretë Federal i Futbollit]], paraardhësit e Serie A, duke humbur 3-0 ndaj [[F.B.C. Torinese|Torineses]]. Fitorja më e madhe e shënuar ndonjëherë nga Milani është ajo 13-0 kundrejt [[Modena F.C.|Audax Modena]], në një ndeshje të ligës në sezonin 1914-15. Humba e tyre më e rëndë është regjistruar në ligë në sezonin 1922-93, duke humbur 8-0 ndaj [[Bologna F.C. 1909|Bolognas]].
 
Skuadra mban edhe rekordin duke mos humbur asnjë ndeshje brenda një sezoni, gjatë sezonit [[Serie A 1991-92|1991-92]]. Në total, ajo periudhë zgjati për 58 ndeshje, duke filluar me një 0-0 kundrejt [[Parma F.C.|Parmas]] më 26 maj 1991 dhe rastësisht përfundon me një humbje 1-0 në shtëpi kundrejt [[Parma F.C.|Parma]s dhe është periudha më i gjatë e tretë pa humbje në kompeticionet më të larta Evropiane. Ajo vjen pas rekordit të [[FC Steaua Bucureşti|Steaua Bucureşti]] me 104 ndeshje pa humbje dhe [[Celtic F.C.|Celticut]] me 68 ndeshje pa humbje.
 
Së bashku me [[Boca Juniros]], Milani ka fituar më shumë tituj se çdo ekip tjetër në botë të njohura nga [[FIFA]].
 
Shitja e [[Kaká]]s [[Real Madrid C.F.|Realit të Madridit]] në vitin 2009, theu [[rekordet botërore të transfetimeve në futboll|rekordin botëror të transferimeve në futboll]] i mbajtur nga [[Zinedine Zidane]], që i kushtoi skuadrës spanjole plot 56.000.000 £. Megjithatë, rekordi zgjati më pak se një muaj, të cilin e theu blerja e [[Cristiano Ronaldo]]s që kushtoi plot 80.000.000 £. Ky rekord, megjithatë, është përsa u përket normave nominale të sterlinës britanike, nuk përshtatet me inflacionin apo vlerën reale të Euros (€), monedha e cila përdoret në Itali dhe Spanjë.
 
== A.C. Milan si kompani ==
{{Infobox Company
| company_name = A.C. Milan ([[Consolidated financial statement|Group]])
| revenue = {{humbje}} €253.196 million (2010)
| operating_income = {{humbje}} €77.176 million (2010)
| net_income = {{humbje}} €69.751 million (2010)
| assets = {{humbje}} €380.868 million (2010)
| equity = {{humbje}} €96.693 million (2010)
| parent = [[Fininvest]]
| subsid = Milan Real Estate<br />Milan Entertainment<br />Fondazione Milan - Onlus<br />Consorzio San Siro 2000 (ndërmarrje e përbashkët)<br />Asansiro S.r.l. (ndërmarrje e përbashkët)
}}
{{Infobox Company
| company_name = A.C. Milan S.p.A.
| revenue = {{humbje}} €219,255,968 (2010)
| operating_income = {{humbje}} €104,154,340 (2010)
| net_income = {{humbje}} €64,803,893 (2010)
| assets = {{humbje}} €522,486,758 (2010)
| equity = {{humbje}} €7,262,323 (2010)
}}
Milani është degë e [[Fininvest|Grupit Fininvest]] në që nga viti 1986. Zyra e presidentit të skuadrës ka qenë vakante prej 8 maj 2008, sipas një ligji të ri italian që ndalonte kryeministrin e vendit [[Silvio Berlusconi]], të ketë role tjera menaxhimi në kompani private apo skuadra. Zëvendës presidenti dhe drejtori ekzekutiv i kompanisë është [[Adriano Galliani]].
 
Sipas ''[[Deloitte Football Money League|The Football Money League]]'' e publikuar nga [[Deloitte Touche Tohmatsu|Deloitte]], në sezonin 2005-06, Milan sipas fitimit ishte skuadra e pestë në botë me një [[Deloitte Football Money League#Lista e plotë|vlerësim të të hyrave]] prej 233.700.000 €. Skuadra renditet e gjashta [[Lista e Forbes për skuadrat më të vlefshme të futbollit|skuadër futbollistike më e pasur]] në botë sipas magazinës ''[[Forbes]]'' sa i përket vitit 2011, dukë e bërë atë skuadrën më të pasur italiane.
 
Aktualisht [[Fly Emirates]] është sponsori kryesor i Milanit në fanellat e tyre duke filluar nga sezoni 2010-11 dhe duke zgjatur për 5 vjet, pas 4 vitesh me kompaninë [[Austria]]ke, [[bwin.com]] si sponsor.
 
Më herët, prodhuesi gjerman i makinave [[Opel]] kishte sponsorizuar Milanin për 12 sezone. Për shumicën e tyre, ''Opel'' shfaqej në pjesën e përparme të fanellës, por në sezonet 2003-04 dhe 2005-2006 respektivisht, ''Meriva'' dhe ''Zafira'' (dy makina nga seritë e tyre) shfaqeshin.
 
Fanellat aktualisht furnizohen nga prodhuesi gjerman sportiv, [[Adidas]], marrëveshja e të cilin mbaron në fund të sezonit 2017-18. Marrëveshja e bën Adidasin prodhuesin zyrtar të të gjitha mjeteve, pajisjet e trajnimit dhe veshjet kopje. Para Adidasit, kompania sportive italiane [[Lotto Sport Italia|Lotto]] prodhonte veshjet sportive të Milanit.
 
Më 14 janar 2008, Milani dhe Adidasi rinovuan kontratën e sponsorimit deri më 30 qershor 2018. Sipas kontratës së re, Adidasi do të jetë përgjegjës në tre zona të veçanta të sponsorizimit; sponsporizimin e fanellave, komercializimin dhe shpërndarjen e të të gjitha produkteve jo të në lidhje me futbollin të Milanit.
 
AC Milan Spa. ka bërë një humbje totale vitet e fundit, e cila ishte njëra nga më të mëdhatë në mesin e skuadrave italiane, nga të cilat: viti 2005, humbje neto prej €4.582.000€; viti 2006, të ardhura neto prej 2.477.791€ (kontribuar nga shitja e [[Andriy Shevchenko|Shevchenkos]]); viti 2007, humbje neto prej 31.978.699€; viti 2008, humbje neto 76.990.913€; viti 2009, humbje neto prej €18.948.018€ (kontribuar nga shitja e [[Kaká]]s); dhe më së fundmi humbje neto prej 64.803.893€.
 
AC Milan kishte ri-kapitalizim prej 25 milion € në vitin financiar 2007; 50.000.000€ në vitin 2008; një kredi prej 2.340.000€ nga Fininvest u konvertua në aksione të kapitalit në vitin 2009 dhe 45.068.018€ në vitin 2010 (20.894.000€ të rritjes kapitale u konvertua nga kredia aksionare). Megjithatë, grupi ka pasur [[kapital negativ]] në fund të çdo viti fiskal që nga viti 2006. Bilanci në vitin 2006 ka qenë 40.768.000€, në vitin 2007 ka qenë 47.483.000€, në vitin 2008 ka qenë 64.482.000€, në vitin ka qenë 2009 71.978.000€ dhe në vitin 2010 ka qenë 96.693.000€
 
== Prodhuesi i fanellave dhe sponsorët në fanella ==
{| class="wikitable" style="text-align: center"
|-
!Periudha
!Prodhuesi i fanellave
!Sponsori në fanella
|-
|1981–82
|Linea Milan
|Pooh Jeans
|-
|1982–83
|rowspan=2|NR
|[[Hitachi]]
|-
|1983–84
|Cuore
|-
|1984–85
|Rolly Go
|Oscar Mondadori
|-
|1985–86
|Gianni Rivera
|rowspan=2|Fotorex U-Bix
|-
|1986–87
|rowspan=2|[[Kappa (company)|Kappa]]
|-
|1987–90
|rowspan=2|Mediolanum
|-
|1990–92
|rowspan=2|[[Adidas]]
|-
|1992–93
|rowspan=2|Motta
|-
|1993–94
|rowspan=2|[[Lotto Sport Italia|Lotto]]
|-
|1994–98
|rowspan=2|[[Opel]]
|-
|1998–06
|rowspan=3|[[Adidas]]
|-
|2006–10
|[[Bwin.Party Digital Entertainment|Bwin]]
|-
|2010–15
|[[Emirates (airline)|Fly Emirates]]
|}
 
=== Superleague Formula ===
{{Main|A.C. Milan (Superleague Formula team)}}
Milani ka skuadrën e saj në të garat e reja me makina [[Superleague Formula]] ku skuadrat sponsorizohen nga skuadrat e futbollit. Piloti [[Robert Doornbos]], i cili më herë ka vozitur për [[Minardi]]n dhe [[Red Bull Racing]] në Kampionati Botëror të [[Formula Një]], voziti për Milanin në vitin 2008. Doornbos fitoi garën e tij të parë për skuadrën në [[Raundi i Nürburgring Superleague Formula 2008|Nürburgring]], Gjermani. [[Giorgio Pantano]] vozit për Milanin në [[Sezoni i Superleague Formula 2009|sezonin 2009]] dhe ai gjithashtu ka fituar gara për skuadrën.
 
== Shih edhe ==
 
=== Tema në lidhje me skuadrën ===
* [[Fossa dei Leoni]]
* [[Derby della Madonnina]]
* [[Milanello]]
 
=== Informacione Historike ===
* [[Futbolli in Itali]]
* [[Kalendari i shoqatës së futbollit|Kalendari i futbollit]]
* [[Lista kulturore e ikonave të Italisë|Ikona kulturore Italiane]]
 
=== Lista ===
* [[Kampionët italian në futboll|Lista e kampionëve italian në futboll]]
* [[Lista e kampionëve botërorë (Shoqata e futbollit)|Lista e kampionëve botërorë]]
* [[Rekordet e futbollit në Itali#Skuadrat më të suksesshme në përgjithësi (1898 - sot)|Lista e skuadra italiane fituese të kompeticionit]]
* [[Finalet e Kupës Evropiane dhe Champions League|Finalet e UEFA Champions League]]
* [[Lista e skuadrave fituese të kompeticioneve të UEFA]]-së
* [[Lista e skuadrave fituese në kompeticionet konfederale dhe inter-konfederale]]
 
=== Të dhëna dhe mirënjohje ===
* [[Të dhënat e futbollit në Itali|Të dhënat e kompeticonve të futbollit italian|]]
* [[Të dhënat dhe statistikat e Kupës së Evropës dhe Champions League]]
* [[Të dhënat e kompeticioneve me skuadra të UEFA]]-së
* [[IFFHS skuadrat kontinentale të shekullit XX#Evropë|IFFHS Skuadrat më të Mira Evropiane të shekullit XX]]
 
=== Renditjet ekonomike ===
* [[Deloitte Football Money League|Lista e Deloittes e skuadra me më shumë të ardhura në botë]]
* [[Lista e Frobes mbi skuadrat më të pasura të futbllit|Lista e Frobes mbi skuadrat më të pasura të futbollit në botë]]
 
== Lidhje të jashtme ==
 
{{A.C. Milan}}
 
[[af:AC Milan]]
[[ar:إيه سي ميلان]]
[[ast:Associazione Calcio Milan]]
[[az:Milan (futbol klubu)]]
[[bar:AC Mailand]]
[[be:ФК Мілан]]
[[be-x-old:Мілян (футбольны клюб)]]
[[bg:АК Милан]]
[[bn:এসি মিলান]]
[[br:Associazione Calcio Milan]]
[[bs:Associazione Calcio Milan]]
[[ca:Associazione Calcio Milan]]
[[ckb:یانەی ئەی سی میلان]]
[[cs:AC Milan]]
[[cy:A.C. Milan]]
[[da:AC Milan]]
[[de:AC Mailand]]
[[diq:AC Milan]]
[[el:Μίλαν]]
[[en:A.C. Milan]]
[[eo:A.C. Milan]]
[[es:Associazione Calcio Milan]]
[[et:AC Milan]]
[[eu:AC Milan]]
[[fa:باشگاه فوتبال آ.ث. میلان]]
[[fi:AC Milan]]
[[fr:Associazione Calcio Milan]]
[[fur:Associazione Calcio Milan]]
[[ga:Associazione Calcio Milan]]
[[gl:AC Milan]]
[[he:מילאן (כדורגל)]]
[[hi:AC मिलान]]
[[hr:A.C. Milan]]
[[hu:AC Milan]]
[[hy:Միլան ՖԱ]]
[[id:A.C. Milan]]
[[is:AC Milan]]
[[it:Associazione Calcio Milan]]
[[ja:ACミラン]]
[[jv:A.C. Milan]]
[[ka:მილანი (საფეხბურთო კლუბი)]]
[[kn:AC(ಏಸಿ) ಮಿಲನ್]]
[[ko:AC 밀란]]
[[ku:A.C. Milan]]
[[la:AC Milan]]
[[lb:Associazione Calcio Milan]]
[[lmo:A.C. Milan]]
[[lt:AC Milan]]
[[lv:AC Milan]]
[[mk:ФК Милан]]
[[ms:A.C. Milan]]
[[mt:AC Milan]]
[[my:အေစီ မီလန်]]
[[nap:Associazione Calcio Milan]]
[[nl:AC Milan]]
[[no:AC Milan]]
[[oc:Associazione Calcio Milan]]
[[pl:A.C. Milan]]
[[pt:Associazione Calcio Milan]]
[[ro:AC Milan]]
[[ru:Милан (футбольный клуб)]]
[[scn:Associazione Calcio Milan]]
[[sh:A.C. Milan]]
[[simple:A.C. Milan]]
[[sk:AC Miláno]]
[[sl:A.C. Milan]]
[[sr:ФК Милан]]
[[sv:AC Milan]]
[[th:เอซี มิลาน]]
[[tr:AC Milan]]
[[ug:AC مىلان]]
[[uk:Мілан (футбольний клуб)]]
[[uz:Milan (futbol klubi)]]
[[vec:Associazione Calcio Milan]]
[[vi:A.C. Milan]]
[[zh:AC米兰]]
[[zh-yue:AC米蘭]]
64

edits