Ndryshimi mes inspektimeve të "Gjuha kineze"

483 bytes added ,  8 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v (r2.7.3) (roboti ndryshoj: zh-yue:唐文)
v
}}
 
'''Gjuha kineze''' sot flitet nga rreth 1'200'000 folës, shumica e të cilëve janë banorë nga [[Kina]] dhe [[Republika Kineze]], kurse një numër i vogël i folësve të kinezishtes jetojnë jashtë këtyre shteteve. Forma standarde e gjuhës Kineze është Mandarin. Një folës i dialektit veri-lindor vështirë se mund të kuptohet me një folës të dialektit jug-perëndimor, për këtë arsye është pranuar dialekti Mandarinë si gjuha Kineze standarde.
 
Emri
== Shum gjuhe Kineze, një shkrim kinez ==
Fjala shqipe "mandarin" (nga Portugalishtja mandarim, nga Malajzishtja menteri, nga Hindi mantri, nga Sanskrishtja mantrin, do të thotë "ministër ose këshilltar"), në origjinal do të thoshte zyrtar i perandorisë Kineze.
 
== ShumShumë gjuhegjuhë Kineze, një shkrim kinez ==
Gjuha kineze ka shumë dialekte dhe forma të ndryshme të të folurit të cilët kanë shkrim të njejtë. Dialekti i cili përdorët si gjuhë zyrtare e Gjuhës Kineze është Mandarin (kinezçe: 官话; gjuha tradicionale: 官話; pinyin: Guānhuà)
 
23

edits