Dallime mes rishikimeve të "Mikroskopi"

15 bytes added ,  10 vjet më parë
v
r2.7.3) (roboti shtoj: ku:Hûrbîn; Ndryshime kozmetike
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
v (r2.7.1) (roboti shtoj: gv:Mynreayrtan)
v (r2.7.3) (roboti shtoj: ku:Hûrbîn; Ndryshime kozmetike)
'''Mikroskopi''' (nga [[Greqishtja|greq.]] ''μικρόν'',micron = i vogël + ''σκοπεῖν'', skopin = vështroj) është një pajisje optike. I zmadhon objektet tejet të vogla dhe që nuk mund të shihen nga syri i njeriut. [[Shkenca]] që merret me hulumtimin e objekteve të imta quhet [[Mikroskopia|mikroskopí]], dhe emërtimi '''mikroskopik''' do të thotë tejet i vogël, shumë i imët, që kërkon një mikroskop për t´u shqyrtuar.
 
Konsiderohet se mikroskopin të parët e zbuluan vëllezërit holandez Zaharjas dhe Hanes Jansenne në mbarim te shekullit XVI, por ata nuk ia dhanë emrin mikroskop. Kvtë e bëri diçka mv vonë italiani Xhovani Faber në vitin 1625. Persosjes së mvtejme i ndihmoj holandezi Antonius Van Levenhuk(1632-1723). Duke u marrë me gdhendjen e thjerrëzave ai konstruktoi numër të konsiderueshvm mikroskopësh. Nv këtë mënyrë ai për tv parën herë vërejti mikroorganizmat/bakteriet/këpurdhat në ambiente të ndryshme/ujin e shiut/pështymen/jashtëqitjen etj. Njëkohësisht ai vërejti edhe rruzat e kuqe të gjakut, qelizave dhe spermatozoideve. Mikroorganizmat e zbuluar Levenhuku i vizatoi me kujdesë dhe ato në formë të letrave ia dergoi Akademisë Mbreterore në Londër. Mikroskopi i cili përdoret sot u paraqit kah fundi i shekullit XIX me përsosjen graduale të sistemit të tij mekanik dhe optik.
 
Ekzistojn dy lloje te mikroskopave me fushë te ndriçuar dhe elektronik.
[[kn:ಸೂಕ್ಷ್ಮ ದರ್ಶಕ]]
[[ko:현미경]]
[[ku:Hûrbîn]]
[[lt:Mikroskopas]]
[[lv:Mikroskops]]