Ndryshimi mes inspektimeve të "Guinea"

1 byte added ,  8 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (Lerriklo zhvendosi faqen Guineja te Guinea nëpërmjet përcjellimit)
{{KUTIAGuinea}}
 
'''Guinea''' është republikë që ndodhet në pjesën perëndimore të [[Afrika|Afrikës]] dhe në perëndim të vendit ka dalje në [[Oqeani Atlantik|Oqeanin Atlantik]]. Sipërfaqja e Guinesë është e kufizuar në veri nga [[Senegali]], në veri-lindje nga [[Mali]], në jug-lindje nga [[Kote d'Ivoire|Kote de Ivori]], në jug nga [[Liberia]] e [[Siera Leone]], në perëndim vije bregdeti deri në veri ku gjendet kufiri me [[Guinea Bisau|Guinenë Bisau]].
== Historia ==
: '''''Artikulli kryesor [[Historia e GuinejësGuinesë]]'''''
Shteti më i rëndësishëm i kohës para kolonizimit ishte mbretëria myslimane Fulbe në rrafshnaltën ''Fouta-Djalon''. Kjo mbretëri ishte themeluar më 1725 nga Karamoko Alfa, kryeparë i ''Alamy''-it të Fulbëve. Pas vitit 1870, qyteti Kankan ishte bërthama e mbretërisë së quajtur ''Samory'' (''Touré''). Në vitin 1842, francezët zunë vend në bregdetin e Guinesë të cilën e quanin ''Rivéra du Sud''. Më 1882 ''alamët'' e pranojnë sundimin francezë dhe më 1890 themelohet ''Conarky''. Në vitin 1891 në këto anë si pjesë e Afrikës Perëndimore Franceze, francezët themelojnë kolonin e tyre që e quanin Guineja Franceze. Si pjesë e kësaj kolonie Guineja e sotshme ishte nga viti 1895 deri më 1958.