Dallime mes rishikimeve të "Ratko Mlladiq"

60 bytes added ,  9 vjet më parë
v (r2.7.1) (roboti shtoj: az:Ratko Mladiç)
 
=== Arrestimi i tij ===
ArestimiArrestimi i tij ndodhi më 26 Maj të vitivitit 2011, arstimiarrestimi i tij u bë nga Polica Serbe në Lazarevo, një fashatfshat Serb 80 km ne veri-lindje të Beogradit. Ratko MlladiqMlladic kishtkishte ndruarnderruar emrin. Emri i tij i ri ishte Milorad Komodiq '''Milorad Komodiq'''.
 
Ratko MladiqiMladic ishte Komandat i forcave Serbe në Lufën e [[Bosnja dhe Hercegovina|Bosnjës]] aai është i akuzuar për krime Lufte nga Gjykata e Lartë e [[Hagë]]s. Këtë e Ka bërë të ditur vetvetë President i Sërbisë [[Boris TadiqiTadici|Boris TadiqTadic]].
 
Serbia pas 7 ditveditëve do ta transefrojtransefrojë Ratko MadiqinMadicin ne [[Gjykanten]] e [[Hagës]] për tu gjykatgjykuar peper Krimet në Luftën e [[Bosnjës]] GjatGjatë viteve 1992-1995 ku [[Ratko Mladiq]] akuzoheakuzohet per GjenocidGenocid ne [[Bosnje dhe Hercegovin]] ku kishte kryer disa Masakra, poku me e njohura ështështë ajo e Srebrenicës, Ku u masakruan 8.000 Djem8372 Muslimanpersona.
 
[[Kategoria:Serbë]]
Anonymous user