Dallime mes rishikimeve të "Pluton Vasi"

4.020 bytes added ,  11 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
(Faqe e re: Pluton Vasi është një regjisor shqiptar. Krijimtaria e tij si regjizor përfshin këto filma: - Maya 2011 - Shqetësimet e një obezi 2008 - Këtu bën ftohtë)
 
No edit summary
Pluton Vasi është një regjisor shqiptar, i njohur per individualitetin e tij ne krijimtari si ne filmin dokumentar dhe ne filmin artistik.
 
Krijimtaria e tij si regjizorregjisor dhe skenarist përfshin këtokëta filma artistike:
 
- [[Maya]] 2011
 
- Këtu bën ftohtë
 
Filmat e tij dokumentare me te suksesshem jane:
- Kenga
- Ata iken drejt qiellit
- Ortek ne tri kohe
- Mjeker e Thinjur
- Gjitonia
-Sofra - dashuri Bektashiane
- C'do te thote
- Loje Botash
- Rrathet
- Etj.
 
Per punet e tij ai eshte nderuar me cmime brenda dhe jashte vendit sidomos me filmin e tij te fundit artistik "Maya".
AWARDS AND PRIZES
 
 
June 2012 The feature Film “Maya” – nominated in the Official Competition “Best Supporting Actor/Arben Derhemi” in Madrid International Film Festival 2012, Madrid, Spain
May 2012 The Feature Film “Maya” – nominated “Best Screenwriting” Milan Internatinal Film Festival 2012, Milan, Italy
May 2012 The feature Film “Maya” – nominated in the categories “Bridging the Borders Award”, “Best Debut Feature Film Award”, “Best Cinematography Award”, “Audience Award” SEE FEST 2012, Los Angeles, USA
April 2012 The feature film “Maya” - Nominated in the Official Competition “Narrative Feature Competition” Dallas International Film Festival 2012, Dallas, Texas, USA (April 2012)
February 2012 The feature film “Maya” - Nominated in the Official Competition “Europe Out Of Europe” Belgrade International Film Festival 2012, Belgrade Serbia, (Feb – March 2012)
December 2011 The feature film “Maya” - Nominated in the Official Narrative Category “Spirit of Freedom” Bahamas International Film Festival 2011, Bahamas (December 2011)
November 2011 The feature film “Maya” - “Cinema of the World” 42th International Film Festival of India, GOA (November-December 2011)
October 2011 The feature film “Maya” - Winner of the Award “Best Director” International Filmmakers Festival of World Cinema 2011, Kent UK, (October 2011)
October 2011 The feature film “Maya” – nominated “Best Director”, “Best Foreign Feature”, “Best Actress Supporting Role”; “Best Make-Up” in International Filmmakers Festival of the World Cinema 2011, Kent, UK
October 2011 The feature film “Maya” – Official Selection at Raindance Film Festival, London UK.
11 September 2011 The feature film “Maya” - Official Competition in the category “Best Film” Salento International Film Festival 2011, Italy
19 August 2011 The feature film “Maya” - Official Selection, New York City International Film Festival 2011, USA
11 June 2011 The feature film “Maya” – Official Competition for “Golden Goblet” Award film competition,
14th Shanghai International Film Festival 2011, China
15 May 2011 The feature film “Maya” - Winner of the Award “Festival Directors Choice” Swansea Bay Film Festival 2011, UK
September 2010 The film “The Concerns of an Obese”, Official Selection “Alexandria Film Festival, Egypt
September 2009 The film “The Concerns of an Obese” in the section “Focus on World Cinema”, Montreal World Film Festival 2009, Canada
September 2009 The film “The Concerns of an Obese”, official Selection, Roma International Film Festival, USA
May 2009 The film “The Concerns of an Obese” nominated “Best Film under 80 minutes” Swansea Bay Film Festival 2009, UK
April 2009 the film “The Concerns of an Obese”- Winner “Golden Ace” Las Vegas Film Festival, USA,
October 2004 The documentary “Avalanche” - Winner “Amphora of Art” for the best documentary, Balkan Festival of TV Programs, Sophia, Bulgary.
April 2002 Winner of the prize “Best Director” in Albanian Videoclips Nights, 2002
2000 Artistic Documentary “Play the game”, scriptwriter and Director – Winner of the First Prize “Best Scriptwriter”, 11th Albanian Film Festival, 2000.
1999 Artistic Documentary “Forgotten” – Director. Winner of Special Jury Prize as Director, CIRCOM REGIONAL 1999.
1997 Artistic Documentary "S.O.N.G.” - Winner of the First Award FIAT/IFTA "INNOVATION AWARD", 1997.
1

edit