Dallime mes rishikimeve të "Komedia Hyjnore"

3 dite
v (r2.7.3) (roboti shtoj: sc:Divina Comedia)
(3 dite)
''Komedia Hyjnore'' është vepër e poetit, shkrimtarit dhe politikanit italian [[Dante Aligieri]].
 
Vepra paraqet një alegori epike trekëngëshe të shpirtit njerëzor dhe një përmendore, në të cilën me fantazinë e tij të mrekullueshme si arkitekt gjenial ai ngriti ndërtesën e mbretërisë së botës së përtejme. Me fjalë të tjera është një përshkrim i udhëtimit fantastik të autorit nëpër tri mbretëritë e përjetshme: [[Ferri]]t, [[Purgatori]]t dhe [[Parajsa|Parajsës]]. Gjatë këtij udhëtimi përfytyror, që zgjati vetëm 243 orëdite, autori provoi të përshkruajë gjendjen e shpirtit të njeriut pas vdekjes.
== Përmbajtja ==
Shtegtimet nëpër rrugë të llahtarshme, me plot vajtime, dhimbje, pendime, dyshime e gëzime, përfshijnë një botë me njerëz të të gjitha kohërave dhe të të gjitha shtresave.