Ndryshimi mes inspektimeve të "Dita Botërore e Mjedisit"

ska përmbledhje të redaktimeve
(Faqe e re: Dita ndërkombëtare e mjedisit është caktuar mbi 30 vjet më parë nga Asambleja e përgjithëshme e OKB-së, me qëllim për të shtuar vetëdijen rreth çështjeve të mjedisit dh...)
 
'''Dita ndërkombëtare e mjedisit''' është caktuar mbi 30 vjet më parë nga Asambleja e përgjithëshme e OKB-së, me qëllim për të shtuar vetëdijen rreth çështjeve të mjedisit dhe për të tërhequr vemendjen politike ndaj këtyre çështjeve si dhe për të nxitur veprimin individual në këtë drejtim.
 
5 Qershori u caktua si Dita Botërore e Mjedisit në vitin 1972, nga Asambleja e Përgjithshme e OKB-s. U zgjodh kjo datë sepse përkon me ditën e hapjes e Konferencës së Kombeve të Bashkuara mbi Mjedisin, që u mbajt në vitin 1972 në Stokholm, nën udhëheqjen e Programit Mjedisor të Kombeve të Bashkuara.
 
Qëllimi i kësaj ngjarje është të nxisë aktivitete dhe aksione për të arritur ndryshime pozitive në mbrojtjen e mjedisit. Kjo dite zakonisht përcillet me një tematikë të caktuar.
 
Në të kaluarën tema të kësaj ngjarje kanë qenë kujdesi për tokën dhe ujin, mbrojtja e shtresës së ozonit, ndryshimet klimatike dhe zhvillimi i qëndrueshëm duke patur gjithnjë në fokus ruajtjen e shëndetit human.
 
[[af:Wêreldomgewingsdag]]
[[ar:اليوم العالمي للبيئة]]
[[az:Ümumdünya Ətraf Mühit Günü]]
[[bn:বিশ্ব পরিবেশ দিবস]]
[[ca:Dia mundial del medi ambient]]
[[de:Weltumwelttag]]
[[en:World Environment Day]]
[[es:Día Mundial del Medio Ambiente]]
[[eu:Ingurumenaren Nazioarteko Eguna]]
[[fa:روز جهانی محیط زیست]]
[[fi:Maailman ympäristöpäivä]]
[[fr:Journée mondiale de l'environnement]]
[[gl:Día Mundial do Medio Ambiente]]
[[hi:विश्व पर्यावरण दिवस]]
[[hu:Környezetvédelmi világnap]]
[[hy:Շրջակա միջավայրի համաշխարհային օր]]
[[it:Giornata mondiale dell'ambiente]]
[[ja:環境の日]]
[[ka:გარემოს საერთაშორისო დღე]]
[[ko:세계 환경의 날]]
[[ml:ലോക പരിസ്ഥിതി ദിനം]]
[[mr:जागतिक पर्यावरण दिन]]
[[ms:Hari Alam Sekitar]]
[[ne:विश्व वातावरण दिवस]]
[[no:Verdens miljødag]]
[[pl:Światowy Dzień Środowiska]]
[[pt:Dia Mundial do Ambiente]]
[[ru:Всемирный день окружающей среды]]
[[sa:विश्वपरिसरदिनम्]]
[[sr:Светски дан заштите животне средине]]
[[sv:Världsmiljödagen]]
[[ta:உலக சூழல் நாள்]]
[[te:ప్రపంచ పర్యావరణ దినం]]
[[th:วันสิ่งแวดล้อมโลก]]
[[tr:Dünya Çevre Günü]]
[[uk:Всесвітній день охорони навколишнього середовища]]
[[vi:Ngày Môi trường Thế giới]]
[[zh:世界环境日]]
[[zh-min-nan:Sè-kài Khoân-kéng Ji̍t]]