Dallime mes rishikimeve të "Tartu"

29 bytes added ,  10 vjet më parë
v
r2.7.3) (roboti shtoj: pih:Taatu; Ndryshime kozmetike
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
v (r2.7.1) (roboti shtoj: th:ตาร์ตู)
v (r2.7.3) (roboti shtoj: pih:Taatu; Ndryshime kozmetike)
 
 
== Historia ==
[[FileSkeda:Tartu university christmas.jpg|thumb|left|Ndërtesa kryesore e Universitetit të Tartut.]]
 
Vendbanimet e hershme datojnë në shekullin e 5-të. Tartu u pushtua nga rusët në vitet 1133-1177. Në shekullin e 13-të, Tartu pushtohet nga Kalorësit Livonë, dhe u rimorr nga estonzët disa herë të tjera. Në mesjetë, Tartu u bë një qendër e rëndësishme tregtare. Në shekullin e 16-të, Tartu u mor nga polakët, dhe në 1629-ën nga suedezët. Universiteti i parë aty u themelua në 1632 nga mbreti Gustav Adolf i Suedisë.
Pas rifitimit të pavarësisë së Estonisë në 1991, qendra e qytetit u rindërtua.
 
== Klima ==
 
Tartu ka klimë më të ftohtë se pjesa bregdetare e Estonisë po të kihet parasysh lartësia gjeografike, si pasojë e ndikimit të Detit Baltik. Vera është e ngrohtë dhe dimri i ftohtë.
 
 
== Ekonomia ==
Ekonomia mbështetet në universitetet e shumta, industri, firma të teknologjisë së informacionit, elektronikë, etj.
 
== Arsimi dhe klutura ==
[[FileSkeda:Suudlevad-tudengid.jpg|thumb|Shatërvani "Studentë duke u puthur"({{lang-et|Suudlevad Tudengid}}) u kujton vizitorëve që [[Universiteti i Tartuit]] dhe studentët e tij kanë një ndikim të madh në jetën në Tartu.]]
 
Qyteti njihet per Universitetin e Tartut, Universitetin Estonez të Shkencave të Natyrës, Kolegjin Baltik të Mbrojtjes, Akademinë e Aviacionit Estonez, dhe Arkivat Historik të Estonisë.
 
== Foto nga qyteti ==
 
<gallery>
</gallery>
 
== Shikoni gjithashtu ==
 
* [[Universiteti i Tartut]]
* [[Estonia]]
 
== Referencat ==
;Notes
{{Reflist|colwidth=30em}}
 
== Lidhje të jashtme ==
{{Commons|Tartu}}
* [http://tartu.ee/?lang_id=2 Official website]
* [http://www.dorpat.ru/ Educational portal of Tartu in Russian]
 
[[Kategoria: Estoni]]
 
[[Kategoria: Estoni]]
[[Kategoria:Qytete në Estoni]]
[[Kategoria:Qytete në Evropë]]
[[no:Tartu]]
[[os:Тарту]]
[[pih:Taatu]]
[[pl:Tartu]]
[[pt:Tartu]]