Ndryshimi mes inspektimeve të "Evropa Qendrore"

v
r2.7.3) (roboti shtoj: la:Europa Media; Ndryshime kozmetike
v (r2.7.3) (roboti ndryshoj: yo:Gbọ̀ngàn Àrin Europe)
v (r2.7.3) (roboti shtoj: la:Europa Media; Ndryshime kozmetike)
[[ImageSkeda:CentralEurope.png|thumb|300px| Evropa e Mesme]]
'''[[Evropa]] e Mesme''' është regjion i Evropës kufijtë e së cilit vështirë definohen. Evropa e Mesme shtrihet ndërmjet asaj Perëndimore, Jugore dhe Evropës lindore.
 
Zakonisht konsiderohet se Evropës së Mesme i takojnë [[Gjermania]], [[Polonia]], [[Çekia]], [[Sllovakia]], [[Zvicra]], [[Austria]], [[Hungaria]], [[Estonia]],[[lituania]],[[letonia]]
[[ku:Ewropaya Navendî]]
[[ky:Борбордук Европа]]
[[la:Europa Media]]
[[lad:Evropa Sentrala]]
[[lt:Vidurio Europa]]