Dallime mes rishikimeve të "Nikita Hrushçov"

ska përmbledhje të redaktimeve
v (r2.7.1) (roboti shtoj: af:Nikita Chroesjtsjof)
[[Skeda:Nikita Khruchchev Colour.jpg|thumb|right|300px]]
'''Nikita SergejeviqSergeievic HrushçovKrushev''' ( [[gjuha ruse|rusisht]] Ники́та Серге́евич Хрущёв), u lind në Kalinovk më 17 prill [[1894]]., vdiq në [[Moskë]] më 11 shtator [[1971]]), ishte politikan rus, kryetar i BRSS. Pas vdekjes së [[Joseph Stalin|StalinittStalinit]] ka qenë kryetar i partisë, ndërsa e pasoi Malenkovin në postin e kryetarit të [[BRSS]].
 
== Biografia ==
HrushoviKrushev linidilindi me 15 Prill të 1894 në Kalinovka një fshat në [[Rusia|Rusi]] në Afërsiafërsi të [[Ukraina|UkrainesUkrainës]]. PrinderitPrindërit e tij ishin babai Sergei HrushovKrushev dhe Nëna Kesina HrushovKrushev ishin fshatar Anlfabetanalfabet Rusë te cilet merreni me bageti e Bujqkësibujqësi.
Po Ashtu ata kishin edhe një vajzë 2 Vjet me e vogelvogël se HrushoviKrushev e cila ishte Irna,. HrushoviKrushevin, prideritprindërit e tij nuk e quandërguan ne shkollshkollë por e angzhuanangazhuan me disa punë n tjera fizakefizike negjatë moshënmoshës e Adoleshncës ai ishte punsuaradoleshencës si mirmbajtesi i hekurodhave ne Dombas, një qytet ne Lindjelindje të [[Ukraina|UkrainesUkrainës]].
HrushoviKrushev duke punuar ne Dombas i dergontedërgonte para familjes se tij ne Fshatfshat.
 
Me vonvonë gjatgjatë jetës se titij në Dombas ai u be njenjë prakahspërkrahës i fortfortë i bolshevizmit gjatgjatë revulucionirevulucionit Bolshevik. aiAi u a antarsua ne PartinPartinë e KomunsteKomuniste pas renjësrënies së Cari-t Nikolla II dhe familjes se Tij.
Ne Vitin 1925 maspas vdjekes se [[Vladimir Leninn|Leninit]] ai prforcipërforcoi lidhejtlidhjet me [[Joseph Stalin|StalinStalinin]] duke u berbërë njenjë mik i ngushtngushtë i tij. edheAi pseu ishte një analfabet ai u bo ne nje Patriotpatriot dhe kontriboikontribuoi ne Luftën e Dytë BotroreBotërore dhe ai morrimori postin e Gurvenatorit te [[Moska|Moskës]] ne vitin 1941 ne KohenKohën e Bashkimit SovjetikSovietik kur po zhvillohej lufta e dytë botrorebotërore.
 
Ai u besoll si njenjë shërbtorshërbëtor i [[Joseph Stalin|Stalinit]] spsesepse ai e kishte marrmarrë postin duke eliminuar disa nga armiqëtarmiqtë e [[Joseph Stalin|Stalinit]] kur neMars Marisin e vitit 1953 kur Stalini vdiq, HrushoviKrushevi duke Eleminualreleminuar rivalin e tij për postin [[Lavrentij Beria]] ariti të Bëhej Kryetar i Bashkimit SovjetikSovietik po ashtu dheedhe Kryetar i Partisë Komuniste. aiAi udhoqidrejtoi BashkimBashkimin SovjetikSovietik për 11 vite.
 
== Vdekja ==
== KrushoviKrushevi dhe shqiptaretshqiptarët ==
Viziton shqiperineShqipërinë ne vitet 60
 
== Lidhje të jashtme ==
Anonymous user