Dallime mes rishikimeve të "Rafael Nadal"

3.089 bytes removed ,  10 vjet më parë
U largua krejt përmbajtja e artikullit.
v (U kthyen ndryshimet e 109.175.28.43 (diskutimet) në versionin e fundit nga Jasper Deng.)
(U largua krejt përmbajtja e artikullit.)
[[Skeda:Rafael Nadal Doha.jpg|thumb|Rafael Nadal]]
'''Rafael "Rafa" Nadal Parera''' ka lindur më 3 qershor të vitit [[1986]] në Manakor, Majorka, [[Spanjë]] . ai është tenist profesionist spanjoll dhe ish tenisti i parë në botë. Ai konsiderohet si një nga tenistët më të mirë të të gjitha kohërave . Që në moshën e re ai arriti shumë sukses në terrenet me argjil dhe është konsideruar si "Mbreti i argjilit".
Ai është fitues i 10 Grend Slem çmimeve , si dhe rekord prej 20 ATP Masters çmimeve . Në vitin 2008 ai fitoi medaljen e artë në [[Lojërat Olimpike]].
 
== Biografia ==
Rafael "Rafa" Nadal Parera ka qenë numër 2 në listën ATP e e teniserëve më të mirë të botës dhe i vetmi pas [[Boris Beker]]it i cili ia arriti si tinajxher . Nga 18 gushti i vitit 2008 deri më 6.korrik 2009 ka qenë në vendin e parë në listën ATP.
 
{{Biografi-cung}}
 
{{DEFAULTSORT:Nadal, Rafael}}
 
[[Kategoria:Sportistë spanjollë]]
[[Kategoria:Tenis]]
 
[[af:Rafael Nadal]]
[[an:Rafael Nadal]]
[[ar:رافاييل نادال]]
[[arz:رافاييل نادال]]
[[ast:Rafael Nadal]]
[[az:Rafael Nadal]]
[[be:Рафаэль Надаль]]
[[be-x-old:Рафаэль Надаль]]
[[bg:Рафаел Надал]]
[[bn:রাফায়েল নাদাল]]
[[br:Rafael Nadal]]
[[bs:Rafael Nadal]]
[[ca:Rafael Nadal Parera]]
[[ckb:ڕافایێل نادال]]
[[cs:Rafael Nadal]]
[[cv:Рафаэль Надаль]]
[[cy:Rafael Nadal]]
[[da:Rafael Nadal]]
[[de:Rafael Nadal]]
[[el:Ραφαέλ Ναδάλ]]
[[en:Rafael Nadal]]
[[eo:Rafael Nadal]]
[[es:Rafael Nadal]]
[[et:Rafael Nadal]]
[[eu:Rafael Nadal]]
[[fa:رافائل نادال]]
[[fi:Rafael Nadal]]
[[fr:Rafael Nadal]]
[[ga:Rafael Nadal]]
[[gl:Rafael Nadal]]
[[gu:રફેલ નડાલ]]
[[gv:Rafael Nadal]]
[[he:רפאל נדאל]]
[[hi:रफ़ाएल नडाल]]
[[hr:Rafael Nadal]]
[[hu:Rafael Nadal]]
[[hy:Ռաֆայել Նադալ]]
[[id:Rafael Nadal]]
[[io:Rafael Nadal]]
[[is:Rafael Nadal]]
[[it:Rafael Nadal]]
[[ja:ラファエル・ナダル]]
[[jv:Rafael Nadal]]
[[ka:რაფაელ ნადალი]]
[[ko:라파엘 나달]]
[[lt:Rafael Nadal]]
[[lv:Rafaels Nadals]]
[[mg:Rafael Nadal]]
[[mk:Рафаел Надал]]
[[ml:റാഫേൽ നദാൽ]]
[[mn:Рафаэл Надал]]
[[mr:रफायेल नदाल]]
[[ms:Rafael Nadal]]
[[my:ရာဖယ် နာဒယ်]]
[[nds:Rafael Nadal]]
[[nl:Rafael Nadal]]
[[no:Rafael Nadal]]
[[oc:Rafael Nadal]]
[[pam:Rafael Nadal]]
[[pl:Rafael Nadal]]
[[pt:Rafael Nadal]]
[[rm:Rafael Nadal]]
[[ro:Rafael Nadal]]
[[ru:Надаль, Рафаэль]]
[[scn:Rafael Nadal]]
[[sh:Rafael Nadal]]
[[simple:Rafael Nadal]]
[[sk:Rafael Nadal]]
[[sl:Rafael Nadal]]
[[sr:Рафаел Надал]]
[[sv:Rafael Nadal]]
[[ta:ரஃபேல் நடால்]]
[[te:రాఫెల్ నాదల్]]
[[th:ราฟาเอล นาดาล]]
[[tl:Rafael Nadal]]
[[tr:Rafael Nadal]]
[[uk:Рафаель Надаль]]
[[ur:رافیل نڈال]]
[[vi:Rafael Nadal]]
[[yo:Rafael Nadal]]
[[zh:拉斐爾·拿度]]
[[zh-min-nan:Rafael Nadal]]
Anonymous user