Ndryshimi mes inspektimeve të "Bushatllinjtë"

ska përmbledhje të redaktimeve
v (r2.7.1) (roboti shtoj: mk:Бушати)
[[Skeda:Hamdi_bushati.jpg|thumb|left|Hamdi Bushati - mësues i popullit]]
[[Hamdi Bushati]] është një ndër personalitet më të shquara të arsimit shqiptar, i njohur dhe për aktivitetin e tij produktiv si historian, grumbullues e studiues folklori. I mëkuar me dashurinë për atdheun dhe qytetin e tij të lindjes, me punën e dijen, ai që në moshë të re u formua si intelektual duke studiuar në shkollat më të njohura të Shkodrës dhe jashtë saj, në Romë e Paris, ai arriti një profeksionim të elementëve kryesore të shkencave të ndryshme.
Shkelzen Sinani Bushtalliu stërnip i Mahmutit ose Karamahuti ( 1749-1796 ) djali i themeluesit Mehmet Bushatlliut eshte nje nder gjeneratat e tashme te Bushatllinjeve.
 
'''Pronat e Bushatlinjve'''
Anonymous user