Ndryshimi mes inspektimeve të "Woodrow Wilson"

2.381 bytes added ,  8 vjet më parë
v
roboti shtoj: am,an,ar,az,bcl,be,be-x-old,bg,bn,br,bs,ca,ceb,co,cs,cy,da,de,el,en,eo,es,et,eu,fa,fi,fo,fr,fy,ga,gd,gl,gv,he,hi,hr,hu,hy,id,io,is,it,ja,jv,ka,kk,ko,ku,la,lb,lt,lv,mr,ms,nl,nn,no,oc,pa,pam,pl,pnb,pt,qu,rm,ro,ru,rw,scn,sh,simple,sk,sl...
v (roboti shtoj: am,an,ar,az,bcl,be,be-x-old,bg,bn,br,bs,ca,ceb,co,cs,cy,da,de,el,en,eo,es,et,eu,fa,fi,fo,fr,fy,ga,gd,gl,gv,he,hi,hr,hu,hy,id,io,is,it,ja,jv,ka,kk,ko,ku,la,lb,lt,lv,mr,ms,nl,nn,no,oc,pa,pam,pl,pnb,pt,qu,rm,ro,ru,rw,scn,sh,simple,sk,sl...)
Në vitin 1879, Wilson ndoqi shkollën e Drejtësisë në Universitetin e Virxhinias për një vit. Edhe pse asnjëherë ai u diplomua, gjatë kohës së tij në universitet ai u angazhua shumë në Klubin Glee Virxhinia dhe Shoqëria Jefferson Letrar dhe Debatimi, duke shërbyer si president e shoqërisë. [27] Shëndeti i tij i dobët diktuar tërheqjen, dhe ai shkoi në shtëpi në Wilmington, North Carolina ku ai vazhdoi studimet e tij. [28]
Në janar 1882, Wilson ka filluar një praktikë të ligjit në Atlanta. Një nga shokët e klasës e tij të Universitetit Virxhinia, Edward Irlanda Renick, e ftoi atë për t'u bashkuar me praktikën e tij të re ligjin si partner dhe Wilson u bashkua me atë në maj 1882. Ai kaloi Bar Gjeorgji. Më 19 tetor 1882, ai u shfaq në gjyq përpara gjykatës George Hillyer për të marrë provimin e tij për bar, që ai kaloi me lehtësi. Konkurrenca ishte e ashpër në qytet me 143 avokatët e tjerë, dhe ai gjeti disa raste për të mbajtur atë pushtuar. [29] Megjithatë, ai gjeti qëndruar aktual me ligj penguar planet e tij për të studiuar qeverinë për të arritur planet afatgjata të tij për një karrierë politike . Në prill 1883, Wilson aplikuar në Universitetin Johns Hopkins për të studiuar për një doktoraturë në histori dhe shkenca politike dhe filloi studimet e tij atje në vjeshtë. [29]
 
[[am:ዉድሮው ዊልሰን]]
[[an:Woodrow Wilson]]
[[ar:وودرو ويلسون]]
[[az:Vudro Vilson]]
[[bcl:Woodrow Wilson]]
[[be:Томас Вудра Вільсан]]
[[be-x-old:Томас Ўудра Ўілсан]]
[[bg:Удроу Уилсън]]
[[bn:উড্রো উইলসন]]
[[br:Woodrow Wilson]]
[[bs:Woodrow Wilson]]
[[ca:Woodrow Wilson]]
[[ceb:Woodrow Wilson]]
[[co:Woodrow Wilson]]
[[cs:Woodrow Wilson]]
[[cy:Woodrow Wilson]]
[[da:Woodrow Wilson]]
[[de:Woodrow Wilson]]
[[el:Γούντροου Ουίλσον]]
[[en:Woodrow Wilson]]
[[eo:Woodrow Wilson]]
[[es:Woodrow Wilson]]
[[et:Woodrow Wilson]]
[[eu:Woodrow Wilson]]
[[fa:توماس وودرو ویلسون]]
[[fi:Woodrow Wilson]]
[[fo:Woodrow Wilson]]
[[fr:Woodrow Wilson]]
[[fy:Woodrow Wilson]]
[[ga:Woodrow Wilson]]
[[gd:Woodrow Wilson]]
[[gl:Thomas Woodrow Wilson]]
[[gv:Woodrow Wilson]]
[[he:וודרו וילסון]]
[[hi:वूड्रो विलसन]]
[[hr:Woodrow Wilson]]
[[hu:Thomas Woodrow Wilson]]
[[hy:Վուդրո Վիլսոն]]
[[id:Woodrow Wilson]]
[[io:Woodrow Wilson]]
[[is:Woodrow Wilson]]
[[it:Thomas Woodrow Wilson]]
[[ja:ウッドロウ・ウィルソン]]
[[jv:Woodrow Wilson]]
[[ka:ვუდრო უილსონი]]
[[kk:Вудро Вильсон]]
[[ko:우드로 윌슨]]
[[ku:Thomas Woodrow Wilson]]
[[la:Woodrow Wilson]]
[[lb:Woodrow Wilson]]
[[lt:Woodrow Wilson]]
[[lv:Vudro Vilsons]]
[[mr:वूड्रो विल्सन]]
[[ms:Woodrow Wilson]]
[[nl:Woodrow Wilson]]
[[nn:Woodrow Wilson]]
[[no:Woodrow Wilson]]
[[oc:Woodrow Wilson]]
[[pa:ਵੁੱਡਰੋਅ ਵਿਲਸਨ]]
[[pam:Woodrow Wilson]]
[[pl:Woodrow Wilson]]
[[pnb:ووڈرو ولسن]]
[[pt:Thomas Woodrow Wilson]]
[[qu:Woodrow Wilson]]
[[rm:Woodrow Wilson]]
[[ro:Woodrow Wilson]]
[[ru:Вильсон, Вудро]]
[[rw:Woodrow Wilson]]
[[scn:Woodrow Wilson]]
[[sh:Woodrow Wilson]]
[[simple:Woodrow Wilson]]
[[sk:Woodrow Wilson]]
[[sl:Woodrow Wilson]]
[[sr:Вудро Вилсон]]
[[sv:Woodrow Wilson]]
[[sw:Woodrow Wilson]]
[[th:วูดโรว์ วิลสัน]]
[[tl:Woodrow Wilson]]
[[tr:Woodrow Wilson]]
[[tt:Вудро Вильсон]]
[[ug:ۋىلسون]]
[[uk:Вудро Вільсон]]
[[ur:ووڈرو ولسن]]
[[vi:Woodrow Wilson]]
[[war:Woodrow Wilson]]
[[yi:וואודרא ווילסאן]]
[[yo:Woodrow Wilson]]
[[zh:伍德罗·威尔逊]]
[[zh-min-nan:Woodrow Wilson]]