Dallime mes rishikimeve të "Kuala Lumpur"

3 bytes removed ,  9 vjet më parë
v
r2.7.3) (roboti ndryshoj: kk:Куала Лумпур; Ndryshime kozmetike
v (r2.7.2) (roboti shtoj: ur:کوالالمپور)
v (r2.7.3) (roboti ndryshoj: kk:Куала Лумпур; Ndryshime kozmetike)
 
Kuala Lumpur (e shqiptuar /ˈkwɑːləlʊmˈpʊər/, Malay /kwɑlɑlʊmpʊ/ dhe nga vendasit /kwɑləlʊmpɔ/ ose /kɔlɔmpɔ/), është kryeqyteti dhe qyteti më i madh i [[Malajzia|Malajzisë]]. Vetë qyteti, i cili përfshin një sipërfaqe prej 244 km<sup>2</sup>, ka një popullsi prej 1.6 milion banorë (të dhëna të vitit 2006). Kuala Lumpuri urban, i njohur edhe me emrin Lugina Klang, është një aglomerat urban me rreth 7.2 milion banorë. Është zona metropolitane me rritjen më të shpejtë të popullsisë në vend, kjo vlen edhe për rritjen e shpejtë ekonomike.
{{Gjeo-cung}}
 
 
[[Kategoria:Kryeqytete në Azi]]
[[Kategoria:Kryeqytete të botës]]
 
 
{{Gjeo-cung}}
 
[[ace:Kuala Lumpur]]
[[jv:Kuala Lumpur]]
[[ka:კუალა-ლუმპური]]
[[kk:Куала- Лумпур]]
[[kn:ಕೌಲಾಲಂಪುರ್]]
[[ko:쿠알라룸푸르]]