Ndryshimi mes inspektimeve të "Vitet 90"

362 bytes added ,  8 vjet më parë
v (r2.7.3) (roboti ndryshoj: ru:90-е годы; Ndryshime kozmetike)
 
== Ngjarje ==
*11 [[Janar]] filojnë demostrata në gjithë [[Estonia|Estonin]] për demokraci dhe pavarsi nga Bashkimi Sovjetik gjate [[Luftës së Ftohët]].
*20 [[Janar]] në [[Baku]] të Azirbejgjanit shpëthejnë disa demostrata të dhunshme kundë udhheqist të Mikhail Gorbachev ku në kto demostrata 130 protstues u vranë dhe 700 u plagosë në perlshje me policië.
 
== Lindje ==