Ndryshimi mes inspektimeve të "Vitet 90"

10 bytes added ,  8 vjet më parë
 
== Ngjarje ==
*11 [[Janar]] 1990 filojnë demostrata në gjithë [[Estonia|Estonin]] për demokraci dhe pavarsi nga Bashkimi Sovjetik gjate [[Luftës së Ftohët]].
*20 [[Janar]] 1990 në [[Baku]] të Azirbejgjanit shpëthejnë disa demostrata të dhunshme kundë udhheqist të Mikhail Gorbachev ku në kto demostrata 130 protstues u vranë dhe 700 u plagosë në perlshje me policië.
 
== Lindje ==