Ndryshimi mes inspektimeve të "Stema e Belgjikës"

v
r2.7.3) (roboti shtoj: simple:Coat of arms of Belgium; Ndryshime kozmetike
v (r2.7.1) (roboti shtoj: fa:نشان ملی بلژیک)
v (r2.7.3) (roboti shtoj: simple:Coat of arms of Belgium; Ndryshime kozmetike)
[[FiguraSkeda:Greater Coat of Arms of Belgium.svg|thumb|]]
[[FiguraSkeda:Coats of arms of Belgium Government.svg|thumb|]]
[[FiguraSkeda:Blason Royaume de Belgique (Petites armes).svg|thumb|]]
'''[[Stema]] e [[Belgjika|Belgjikës]]''' përmban një [[luan]], të quajtur "Luani belg" ose [[Leo Belgicus]]. Kjo është në përputhje me nenin 193 të [[Kushtetuta e Belgjikës|Kushtetutës së Belgjikës]]:
<blockquote>Kombi Belg merr ngjyrën e kuqe, të verdhë dhe të zezë si ngjyra kombëtare, dhe si stemë merr Luanin Belg me moton "BASHKIMI JEP FUQI".</blockquote>
 
== Shih dhe këtë ==
* [[Belgjika]]
* [[Flamuri i Belgjikës]]
 
{{flam-cung}}
{{Evropa-stema}}
 
[[CategoryKategoria:Belgjikë]]
[[CategoryKategoria:Stemat e shteteve të Evropës|Belgjika]]
 
[[af:Landswapen van België]]
[[sco:Coat o airms o Belgium]]
[[sh:Grb Belgije]]
[[simple:Coat of arms of Belgium]]
[[sr:Грб Белгије]]
[[sv:Belgiens riksvapen]]