Ndryshimi mes inspektimeve të "San Marino (qytet)"

v
r2.7.3) (roboti shtoj: frr:San Marino (stääd); Ndryshime kozmetike
v (roboti ndryshoj: yo:Ìlú San Màrínò)
v (r2.7.3) (roboti shtoj: frr:San Marino (stääd); Ndryshime kozmetike)
}}
'''Qyteti San Marino,''' i njohur edhe thjesht si '''San Marino''', është kryeqyteti i [[San Marino|Republikës së San Marinos]] në gadishullin italian, pranë [[Deti Adriatik|Detit Adriatik]]. Qyteti ka një popullsi prej 4.493 banorësh. Ndodhet në shpatet perëndimore të pikës më të lartë të Monte Titano.
== Karakteristika ==
Ai është qyteti i tretë më i madh (pas Doganas dhe Borgo Maggiore) si dhe kryeqyteti i kështjellës me të njëjtin emër (4294 banorë me një sipërfaqe prej 7,09 km²)
 
[[fiu-vro:San Marino (liin)]]
[[fr:Ville de Saint-Marin]]
[[frr:San Marino (stääd)]]
[[fy:San Marino (stêd)]]
[[ga:Cathair San Mairíne, San Mairíne]]