Ndryshimi mes inspektimeve të "Gjuha osmane"

540 bytes removed ,  8 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (r2.7.3) (roboti ndryshoj: tr:Osmanlıca)
{{Infobox Language
|name=Ottoman Turkish
|nativename={{rtl-lang|ota|لسان عثمانى}} {{lang|ota-Latn|''lisân-ı Osmânî''}}
|states=[[Ottoman Empire]]-[[Turkey]]
|extinct=Reformed into [[Turkish language|Modern Turkish]] in 1928
|familycolor=Altaic
|fam1=[[Altaic languages|Altaic]]<ref>[http://www.ethnologue.com/show_family.asp?subid=90009 Ethnologue]</ref> ([[Altaic language#Controversy|controversial]])
|fam2=[[Turkic languages|Turkic]]
|fam3=[[Oghuz languages|Oghuz]]
|script=[[Arabic alphabet]] [[Ottoman Turkish alphabet]] (abandoned in 1928)
|iso2=ota|iso3=ota}}
 
'''Osmanishtja''' (turk : Osmanlıca ose
''Türkçesi''), (Osmanli otoman turk : لسان عثمانی ose lisân-ı) ndryshme [[gjuhën Turkish]] që është përdorur si gjuhë administrative dhe letrare i [[Perandorisë Osmane]]. Ajo pati gjerësisht huazime nga [[gjuhën arabe|Arabisht]] dhe [[Persisht gjuhën|persisht]] Gjuhët dhe ishte shkruar në një variant i [[shkrimin arabisht]].
 
[[Kategoria:Gjuhë]]
[[Kategoria:Gjuhët turkike|Osmanishtja]]
 
[[ar:لغة تركية عثمانية]]
130

edits