Ndryshimi mes inspektimeve të "Gjuha kumane"

44 bytes added ,  8 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (r2.7.1) (roboti shtoj: pt:Língua cumana)
Cumanet qenë një popullsi nomade që jetonin në steppes të Evropës Lindore, në veri të Detit të Zi para se të Golden Horde. Shumë Cumans ishin të përfshirë në popujt turq të tjerë duke përfshirë Crimean Tatars, Karachays, dhe Kumyks. Gjuha e Cuman u quajt e vdekur në fillim të shekullit 17. Në rajonin e Cumania në Hungari, e cila ishte fundit kështjellë e saj.
 
[[Kategoria:GjuhëGjuhët të shuaraturkike|Kumane]]
[[Kategoria:Gjuhë të shuara|Kumane]]
 
[[bg:Кумански език]]
130

edits