Dallime mes rishikimeve të "Shote Galica"

1 byte removed ,  9 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v
Shote Galica mori pjesë në më shumë se 40 aksione të rëndësishme kundër armikut. Kundërshtoi me konsekuencë politikën e dhunës e të terrorit të regjimit shovinist të Beogradit ndaj popullsisë shqiptare, shpronësimin e shpërnguljen e saj dhe kolonizimin sllav të trevave shqiptare. Më [[1919]] mori pjesë në '''Kryengritjen e Rrafshit të Dukagjinit''', ndërsa më [[1922]]-[[1923]] luftoi për mbrojtjen e '''Zonës Neutrale të Junikut''', e cila shërbente si bazë për kryengritjen e Kosovës e të Malësisë. Në korrik [[1924]] mori pjesë në mbrojtjen e zonës së lirë të Drenicës ('''Arbanisë së Vogël'''). Në korrik 1924 pas vdekjes së të shoqit [[Azem Galica|Azem Galicës]], vazhdoi luftimet në krye të çetës së tij. Së bashku me qindra luftëtarë të Kosovës në dhjetor të 1924 luftoi kundër ushtrive intervencioniste serbe e bjellogardiste dhe forcave të [[Ahmet Zogu]]t. Humbi në luftime nga masakrat e shovenistëve serbë 22 anëtarë të familjes.
 
Nga fundi i[[3 vititkorrik]] [[19261927]] Shote Galica u vendos në Shqipëri, ku vdiq në Fushë Krujë e braktisur nga qeveria e Zogut.
 
[[Kategoria:Biografi shqiptarësh]]
50

edits