Dallime mes rishikimeve të "Mëngjeze lufte"

243 bytes added ,  9 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
|Aktori8=
|}}
*Filmi "Mengjeze lufte" prodhim i vitit 1971.
:Regjisor: [[Kristaq Dhamo]], Skenari: [[Dhimitër Xhuvani]], Producent: Shqipëria e re, Muzika: [[Robert Radoja]].
 
* Filmi "Mengjeze lufte" prodhim i vitit 1971.
:Interpretojnë: [[Rauf Pojani]], [[Fatmir Dika]], [[Edmont Papa]], [[Franc Dushi]], [[Fatmir Graceni]], [[Sandër Prosi]], [[Pandi Raidhi]], [[Demir Hyskja]], [[Ilia Shyti]] etj.
:Regjisor : [[Kristaq Dhamo]],. Skenari : [[Dhimitër Xhuvani]],. Producent : Shqipëria e re,. Muzika : [[Robert Radoja]].
 
=== InterpretojnePërmbajtja e filmit ===
Lufta e Dytë Botërore. Disa fëmijë të një qyteti të vogël Guri, Piro, Milo dhe Tomi përfshihen spontanisht në një aksion kundër dy gjermanëve që po lahen në liqen. Shqetësimi i fëmijëve kundrejt pushtuesve tërheq vëmendjen e të rriturve.
 
=== Interpretojnë ===
* [[Rauf Pojani]] Guri
* [[DemirRauf HyskjaPojani]]... Ilegali Guri
* [[MinellaDemir BorovaHyskja]]... Oficer GjermanIlegali
* [[Minella Borova]]... Oficer Gjerman
* [[Ndrek Shkjezi]] Spiuni
* [[FatmirNdrek DikaShkjezi]]... Piro Spiuni
* [[EdmondFatmir PapaDika]]... Milo Piro
* [[SanderEdmond ProsiPapa]]... Peshkatari Milo
* [[PandiSander RaidhiProsi]]... Teneqxhiu Peshkatari
* [[Pandi Raidhi]]... Teneqxhiu
* [[Ilia Shyti]]
* [[Jani Riza]]
* [[Vangjel Grabocka]]
 
== Lidhje të jashtme ==
 
{{film-cung}}
 
[[Category:Filma shqip]]
[[Category:Filma 1971]]