Ndryshimi mes inspektimeve të "Roger Federer"

3.286 bytes added ,  8 vjet më parë
v
U kthyen ndryshimet e 178.48.2.237 (diskutimet) në versionin e fundit nga Igna.
(U largua krejt përmbajtja e artikullit.)
v (U kthyen ndryshimet e 178.48.2.237 (diskutimet) në versionin e fundit nga Igna.)
[[Skeda:The Mighty Federer.jpg|thumb|Roger Federer]]
'''Roger Federer''' është teniser profesionist zvicerran.
== Biografia ==
Roger Federer lindi në [[Bazel]] më 8 gusht të vitit [[1981]] nga babai Robert dhe e ëma jugoafrikane Linet Durand. U rrit në Munhenshtajn në kufi me [[Franca|Francën]] dhe [[Gjermania|Gjermaninë]].
 
Roger Federer momentalisht është teniseri i parë në botë. Nga 2 shkurti 2004 e deri më 17 gusht të viti 2008 ka qenë reketi i parë në botë me rekord 237 jave të njëpasnjëshme.
 
Federeri ka fituar 15- tituj Grand Slam turnire, nga të cilët 6 në Wimbledon, 5 US Open , 3 Austtralian Open, 1 French Open. Roger Federer është fitues i Turnirit në tenis në Wimbledon në vitin 2009 në finale e mundi tenistin amerikan Rodick me 3:2. Kjo ishte fitorja e tij e gjashtë në këtë turnir duke e tejkaluar [[Pet Sampras]]in i cili ka fituar 5 herë.
 
{{DEFAULTSORT:Federer, Roger}}
{{Biografi-cung}}
 
[[Kategoria:Biografi]]
[[Kategoria:Tenis]]
 
[[af:Roger Federer]]
[[als:Roger Federer]]
[[ar:روجر فيدرير]]
[[arz:روجر فيديرار]]
[[ast:Roger Federer]]
[[az:Rocer Federer]]
[[be:Роджэр Федэрэр]]
[[bg:Роджър Федерер]]
[[bn:রজার ফেদেরার]]
[[br:Roger Federer]]
[[bs:Roger Federer]]
[[ca:Roger Federer]]
[[ceb:Roger Federer]]
[[ckb:ڕۆجەر فێدرێر]]
[[cs:Roger Federer]]
[[cv:Роджер Федерер]]
[[cy:Roger Federer]]
[[da:Roger Federer]]
[[de:Roger Federer]]
[[el:Ρότζερ Φέντερερ]]
[[en:Roger Federer]]
[[eo:Roger Federer]]
[[es:Roger Federer]]
[[et:Roger Federer]]
[[eu:Roger Federer]]
[[fa:راجر فدرر]]
[[fi:Roger Federer]]
[[fr:Roger Federer]]
[[ga:Roger Federer]]
[[gl:Roger Federer]]
[[gu:રોજર ફેડરર]]
[[he:רוג'ר פדרר]]
[[hi:रोजर फ़ेडरर]]
[[hr:Roger Federer]]
[[hu:Roger Federer]]
[[hy:Ռոջեր Ֆեդերեր]]
[[id:Roger Federer]]
[[io:Roger Federer]]
[[it:Roger Federer]]
[[ja:ロジャー・フェデラー]]
[[jv:Roger Federer]]
[[ka:როჯერ ფედერერი]]
[[kk:Роджер Федерер]]
[[kn:ರೋಜರ್ ಫೆಡರರ್]]
[[ko:로저 페더러]]
[[la:Rogerius Federer]]
[[lt:Roger Federer]]
[[lv:Rodžers Federers]]
[[mk:Роџер Федерер]]
[[ml:റോജർ ഫെഡറർ]]
[[mn:Рожер Федерер]]
[[mr:रॉजर फेडरर]]
[[ms:Roger Federer]]
[[my:ရော်ဂျာ ဖက်ဒရာ]]
[[nl:Roger Federer]]
[[nn:Roger Federer]]
[[no:Roger Federer]]
[[oc:Roger Federer]]
[[pam:Roger Federer]]
[[pl:Roger Federer]]
[[pt:Roger Federer]]
[[rm:Roger Federer]]
[[ro:Roger Federer]]
[[ru:Федерер, Роджер]]
[[scn:Roger Federer]]
[[sh:Roger Federer]]
[[si:රොජර් ෆෙඩරර්]]
[[simple:Roger Federer]]
[[sk:Roger Federer]]
[[sl:Roger Federer]]
[[sr:Роџер Федерер]]
[[sv:Roger Federer]]
[[ta:ரொஜர் ஃபெடரர்]]
[[te:రోజర్ ఫెడరర్]]
[[th:โรเจอร์ เฟเดอเรอร์]]
[[tk:Rojer Federer]]
[[tl:Roger Federer]]
[[tr:Roger Federer]]
[[uk:Роджер Федерер]]
[[ur:روجر فیڈرر]]
[[vi:Roger Federer]]
[[yo:Roger Federer]]
[[zh:罗杰·费德勒]]
[[zh-min-nan:Roger Federer]]
[[zh-yue:費達拿]]
64

edits