Dallime mes rishikimeve të "Bixhova"

69 bytes added ,  9 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (r2.7.1) (roboti shtoj: fr:Bidjevo)
| foto harta=
{{Harta fshat MKD|Bixhova|41|13|48|20|41|53}}
| emri='''BixhovaBixhovë'''
| komuna=[[Komuna e Strugës]]
| banor=546<small>(2002)</small>
| web=
}}
'''BixhovaBixhovë''', ''([[gjuha sllavo-maqedone|Maqedonisht]]: Биџево/Bidževo)'' është fshat në [[Komuna e Strugës|komunënKomunën e Strugës]], [[Maqedoni]].
 
== Gjeografia ==
Bixhova është fshat në rrethinën e Strugës. Fshati shtrihet 6 km larg qytetit. Bën pjesë në grupin e fshatrave të vogla dhe është një fshat i cili ka filluar të popullohet gjatë viteve të 50-ta.
 
Afër 50% e banorëve ndodhen në mërgim së bashku me familjet, gjë kjo që ka ndikuar në numrin e pakët të banorëve.
 
Fshati shtrihet në ultësirë dhe paraqet një tokë të mirë për zhvillimin e bujqësisë.
 
== Demografia ==
Sipas të dhënave statistikore të vitit 2002, fshati ka 546 banorë nga të cilët 428 janë shqiptarë,Shqiptarë dhe 118 sllavo-maqedonëMaqedonas.
 
== Ekonomia ==