Dallime mes rishikimeve të "Fushata e parë e Mehmedi II-të në Shqipëri"

v
r2.7.3) (roboti shtoj: id:Kampanye pertama Mehmed II di Albania; Ndryshime kozmetike
v (r2.7.3) (roboti shtoj: id:Kampanye pertama Mehmed II di Albania; Ndryshime kozmetike)
|place= Lindje të [[Shqipëria|Shqipërisë]]
|result=Fitojnë [[shqiptarët]]
|combatant1=[[FileSkeda:Coa Kastrioti Family.svg|24px]] [[Lidhja e Lezhës]]
|combatant2=[[FileSkeda:Flag of the Ottoman Sultanate (1299-1453).svg|24px]] [[Perandoria Osmane]]
|commander1=[[Skanderbeg]] </br> [[Moisi Arianit Golemi]]
|commander2=Tahip Pasha {{KIA}} </br> Hamza Pasha {{POW}}
 
 
== Betejat gjat fushatës ==
 
Betejat të cilat u zhvilluan gjatë kësaj fushate jane Beteja e Modricës dhe e Meqadit.
 
=== Beteja e Modricës ===
{{main|Beteja e Modricës}}
 
=== Beteja e Meçadit ===
{{main|Beteja e parë e Meçadit}}
 
 
== References ==
{{Refbegin}}
* {{citation|last=Francione|first=Gennaro|year=2003|title=Skenderbeu: Një hero modern|publisher=Shtëpia botuese "Naim Frashëri"|isbn=992738758}}
{{Refend}}
 
[[CategoryKategoria:Historia e Shqipërisë]]
[[CategoryKategoria:Skënderbeu]]
[[Kategoria:Luftëra që përfshihet Shqipëria]]
[[Kategoria:Historia ushtarake e Shqipërisë]]
[[Kategoria:Konflikte në 1452]]
 
 
[[en:Mehmed II's first Albanian campaign]]
[[id:Kampanye pertama Mehmed II di Albania]]