Ndryshimi mes inspektimeve të "Patosi"

782 bytes removed ,  8 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
| PREFIKSI = 381
| FAQJA_ZYRTARE = [ Bashkia e Patosit]
| KRYETARI = BardhiRajmonda MeliBalilaj
| PARTIA = PS
| SKEDA_EMBLEMA =
 
== Demografia ==
AktualishtQyteti popullsiai ePatosit Bashkisëka Patos22 është 32.488182 banorë.
 
Përbërja e popullsisë së Patosit është heterogjene, të ardhur nga krahina të ndryshme të Shqipërisë ku shumica jane nga si: [[MallakastraSkrapari]] e me pas vijojne nga , [[Myzeqeja]] , [[Laberia]], [[Skrapari]], komuniteti çam , të ardhur nga krahinat e komunitetit Vlleh, nga Minoriteti etj.
Bashkia e Patosit përbëhet nga qyteti I Patosit me katër llagje me 22.182 banorë dhe shtatë fshatra me 10.306 banorë.
Dukas 4.610 banorë
Rrerëz 1.362 banorë
Lënginas 1.345 banorë
Margëlic 1.009 banorë
Kuqar 951 banorë
Banaj 937 banorë
Rusinj 290 banorë.
 
Përbërja e popullsisë së Patosit është heterogjene, të ardhur nga krahina të ndryshme të Shqipërisë ku shumica jane nga [[Mallakastra]] e me pas vijojne nga , [[Myzeqeja]] , [[Laberia]], [[Skrapari]], komuniteti çam , të ardhur nga krahinat e komunitetit Vlleh, nga Minoriteti etj.
 
== Kultura dhe sporti ==
Skuadra e futbollit tee qytetit eshte quajtur "Punetori i Patosit" dhe ka patur nje ekip mjaft te mire para dhe gjate viteve `90 kur dhe ju ndryshua emri dhe tashme quhet "Albpetrol", e cila arritjen më të mirë ka daljen në finalen e kupës së Shqipërisë me "Partizanin" në sezonin 93'- 94', si dhe pjesëmarrjen në kupën e kupave të Evropës në sezonin 94'- 95'.
Aktualisht ekipi militon ne Kategorine e 2-te ne Grupin e Jugut ku duhet thene se investimet kane qene te pakta per mos te thene te paperfillshme .
Stadiumi i qytetit ku dhe zhvillon ndeshjet ekipi i " Albpetrol " -it quhet " Alush Noga "
 
== Lidhje të jashtme ==
[[en:Patos, Albania]]
[[fi:Patos (Albania)]]
[[fr:Patos (Albanie)]]
[[hu:Patos]]
[[it:Patos (Albania)]]
[[vo:Patosi]]
[[war:Patos, Albania]]
[[zh:帕圖斯]]
Anonymous user