Ndryshimi mes inspektimeve të "Xhemal Laçi"

117 bytes added ,  8 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
http://3.bp.blogspot.com/-4iDKFIJYzuU/T3FmzstqC8I/AAAAAAAAAGk/eizOEDkX4lE/s200/scan0012.jpghttp://3.bp.blogspot.com/-rnEkNd_jvXM/T3FjSlsxq1I/AAAAAAAAAGU/p7xnCdOD7Xg/s1600/6.jpg
http://a3.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/303931_286636101365991_1794292628_n.jpg
XHemal Laçi eshte nje nga figurat me te rendesishme te historise se Shqiperis qe dha kontribut ne sferen politike ,u dallua per perpjekjet e tij per permbysjen e socializmit ne vendin tone ,gjithe jeten e tij i'a dedikoi kombit kete e tregon fakti qe dhe ne emigrim ai punoi per nje rrezuar sistemin komuniste te instaluar dhe per te vendosur sistemin demokratik . Xhemal Laçi u lind ne Laçaj te Pukes ne vitin 1914, ne nje familje te varfer por atdhetare, shembull vendosmerise per te perballuar jeten e veshtire e me guxim se ciles nuk i munguan kurre buraa e zotet te punes e besimit si dhe intelektual te talentuar, qe nga Zmajl Laci, Halil Laci, Beqir Laci, kapiten Ymer Laci, kolonel Xhemal Laci . Eshte nje personalitet dhe luftetar i shquar i ceshtjes kombetare shqiptare dhe njekohesisht, nje luftetare i paepur per pavaresine e Atdheut e lirine e popullit. Xhemal Laci ishte nje nder themeluesit e Legalitetit, madje per 11 vjet ka kryer detyren e ministrit te Oborrit Mbreteror prane NMT Mbretit Leka I dhe Familjes Mbreterore. Mesimet shkollore deri ne klasen e kater gjimnaz i kreu ne Shqiperi ne Shkoder e Tirane .
Me 1932 me bursen e shtetit u dergua ne Itali ne "Collegio Militare" Napoli.
Me 1935 ne Akademin Ushtarake "Fanteria e Kavallerri" ne Modena.
17

edits