Ndryshimi mes inspektimeve të "Xhemal Laçi"

3.386 bytes added ,  8 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
Xhemal Laçi lindi me [[8 gusht te vitit1912]] dhe vdiq ne 1994 ne qytetin e lindjes Puke .
{{grise}}
#Biografia
{{POV}}
#Fillimet e karrieres
http://a3.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/303931_286636101365991_1794292628_n.jpg
#Aktiviteti politike
#Perpjekjet per permbysjen e komunizmit,kompania 4000. Rikthimi ne vendlindje Ceremonia e varrimit ,dekorimi pas vdekjes
==Biografia==
'''Kolonel Xhemal Laçi '''u lind ne Lacaj te Pukes ne nje familje te varfer por atdhetare .Kesaj familje nuk i munguan intelektual si Zmajl Laci ,Halil Laci,Beqir Laci,Kapiteni Ymer Laci.Mesimet e para i mori ne vendelindje ,me pas ne Shkoder e Tirane .Ne vitin 1932 perfitoi burse nga shteti ku studioi ne Itali ne 'Collegio Militare' ne Napoli.Ne vitin 1935 vazhdoi studimet ne Akademin Ushtarake 'Fanteria e Kavallerri ' ne Modena.Me 1937 u diplomua por vazhdoi studimet e larta me pas ne Parma .
==Fillimet e karrieres==
Menjehere pas diplomomit u dergua toger i ushtrise Mbreterore Shqiptare.Ne vitin 1943 me batalionin shqiptar u arratis kunder [[fashizmit]]. Ne rrethet e Shkodres formoi rezistencen kunder Fashizmit .Pas kapitullimit te Italis me 8 shtator 1943,futet Gjermania naziste .Xhemal Laci emerohet komandant kunder armikut gjerman ne Organizaten Besa Shqiptare e Shkodres.Ne luften civile ai luftoi kunder [[Komunizmit]].Deri me 1948 jetoi ne kampet e I.R.O Italia.Pastaj emigroi ne Siri por do kthehet serisht ne Itali i thirrur nga Komiteti Shqiperia e Lire.Ne qershor te vitit 1950 eshte derguar nga komiteti ne Gjermani si nen.komondant i vullnetareve te lirise'1000 TH Labor 'Service Company Henbrunn Munich' deri ne vitin 1954.Ne vitin 1956 emigroi drejt U.S.A ku dhe mori nenshtetesin ne vitin 1974.Ne vitin 1975 Xhemal Laci shkoi ne Madrit prane NMT Lekes 1 si kryetar i zyres ushtarake.Me 4 tetor 1975 per meritat e jashtezakonshme ne sherbim te Mbretit Leka 1 ,gradohet Kolonel i Gardes Mbreterore Shqiptare nga vete Mbreti.U emerua adjutant (minister i pallatit mbreteror) si dhe perfaqsues i Mbreterise Shqiptare ne U.S.A.
==Perpjekjet per permbysjen e komunizmit,kompania 4000==
Xhemal Laci ishte nje nga figurat me te rendesishme te Historise se Shqiperis per kontributin e tij ne sferen politike .U dallua per perpjekjet e tij per te permbysur komunizmin ne Shqiperi ,gjithe jeten i'a dedikoi kombit kete e tregon mese miri tentativat qe beri dhe ne emigrim duke marre pjese ne [[Kompania 4000]] qe ishte misioni i CIA- per rrezimin e regjimit te Enver Hoxhes.[http://www.youtube.com/watch?v=fwLRfe0uqrI&feature=share]
==Rikthimi ne vendlindje ==
Vitet e fundit te jetes se tij i kaloi ne Shqiperi ,pasi u semur dhe ne moshen 82 vjecare nderroi jete ne vendin e lindjes Puke .Me 20 maj 1997 Mbreti Leka me nderim te thelle vendosi lule mbi varrin e Xhemalit .Ndersa ne vitin 2003 i'u dha familjareve te tij titulli 'Qytetar Nderi'ne Puke.me date 20 Maj 2003, u zhvillua ceremonia e dorezimit te titullit te larte "Qytetar Nderi" i Pukes, atdhetarit dhe intelektualit te shquar, ish ministrit te Oborrit Mbreteror, zotit Xhemal Laci. Ceremonia u zhvillua ne Pallatin e Kultures se qytetit te Pukes.
 
Ne kete ceremoni merrnin pjese qytetare pukjane, legaliste, pushtetare te pushtetit vendor dhe personalisht kryetari i Bashkise se qytetit te Pukes, zoti Ndue Cara; kryetari i Keshillit bashkiak, zoti Astrit Kuci; veterani i PLL, zoti Abdulla Salihi, si dhe te ftuarit nga Kryesia e PLL, zoterinjte Ekrem Spahiu, kryetar i PLL; Sadedin Balla, Sekretar i Pegjithshem i PLL; Kryetari i Deges se Shkodres, Enis Dizdari; Drejtori i Departamentit te historise ne PLL, Prof. Dr. Bajram Xhafa; perfaqesues dhe drejtues se degeve te partive politike te rrethit te Pukes, i biri i atdhetarit te dekoruar Xhemal Laci dhe familjare e te aferm te tij e te familjes.
XHemal Laçi eshte nje nga figurat me te rendesishme te historise se Shqiperis qe dha kontribut ne sferen politike ,u dallua per perpjekjet e tij per permbysjen e socializmit ne vendin tone ,gjithe jeten e tij i'a dedikoi kombit kete e tregon fakti qe dhe ne emigrim ai punoi per nje rrezuar sistemin komuniste te instaluar dhe per te vendosur sistemin demokratik . Xhemal Laçi u lind ne Laçaj te Pukes ne vitin 1914, ne nje familje te varfer por atdhetare, shembull vendosmerise per te perballuar jeten e veshtire e me guxim se ciles nuk i munguan kurre buraa e zotet te punes e besimit si dhe intelektual te talentuar, qe nga Zmajl Laci, Halil Laci, Beqir Laci, kapiten Ymer Laci, kolonel Xhemal Laci . Eshte nje personalitet dhe luftetar i shquar i ceshtjes kombetare shqiptare dhe njekohesisht, nje luftetare i paepur per pavaresine e Atdheut e lirine e popullit. Xhemal Laci ishte nje nder themeluesit e Legalitetit, madje per 11 vjet ka kryer detyren e ministrit te Oborrit Mbreteror prane NMT Mbretit Leka I dhe Familjes Mbreterore. Mesimet shkollore deri ne klasen e kater gjimnaz i kreu ne Shqiperi ne Shkoder e Tirane .
 
Me 1932 me bursen e shtetit u dergua ne Itali ne "Collegio Militare" Napoli.
Ceremonine e hapi kryetari i PLL se Deges Puke, zoti Sadik Beqiri.
Me 1935 ne Akademin Ushtarake "Fanteria e Kavallerri" ne Modena.
 
Me 1937 u Diplomua dhe u dergua ne Toger i ushtris Mbreterore Shqiptare.
Ne fjalen e tij, zoti Beqiri falenderoi kryetarin e Bashkise dhe kryetarin e Keshillit bashkiak, per nismen e ndermarre per te nderuar atdhetarin Xhemal Laci, pas vdekjes, me titullin e larte "Qytetar Nderi" i qytetit te Pukes me motivacionin: "Per kontributin e tij ne lufte kunder komunizmit, ne Atdhe dhe ne diaspore". Nder te tjera, ne fjalen e tij zoti Beqiri theksoi se "Xhemal Laci i ka bere nder Pukes, Shqiperise, Mbretit dhe PLL. Ai ishte nje nacionalist i shquar, qe kontribuoi me te gjitha forcat ne luften kunder diktatures komuniste".
Me 1938 u dergua per studime te larta ne Itali ne shkollen e "Rplikacionit" ne Parma.
 
Aty u gradua Toger .
Me pas, zoti Beqiri ia dha fjalen Kryetarit te Bashkise se qytetit Puke, zotit Ndue Cara, i cili ne fjalen e tij vleresoi meritat dhe kontributin e zotit Xhemal Laci per Atdheun dhe Kombin, cka, sipas tij, perbejne edhe arsyen perse, pukjanet dhe mbare shqiptaret, duhet te nderojne kete figure te shkelqyer te nacionalizmit.
Me 1940 u gradua Kapitan .
 
Me 1943 me badaljonin Shqiptar u arratis kunder Fashizmit dhe ne rrethete Shkoders ka fomuar rezistencen kunder ushtris fashiste.
Pastaj fjalen e mori zoti Xhemal Meci, i cili vuri ne dukje kontributin e shquar te Xhemal Lacit ne doi te Shqiperise dhe ardhjes se demokracise. Ne fjalen e tij permblidhej shume bukur jeta dhe veprimtaria e Xhemal Lacit, ne Shqiperi dhe diaspore.
Me 8 shtator 1943 ,Italia dorezohet pa kushte alleateve.
Ne emer te PLL pershendeti Kryetari i saj, deputeti Ekrem Spahiu. Zoti Spahiu falenderoi Kryetarin e Bashkise dhe Kryetarin e Keshillit bashkiak, per kontributin e tyre ne dekorimin e zotit Xhemal Laci pas vdekjes, si dhe pjesemarresit ne kete takim, per respektin ndaj emrit dhe vepres se atdhetarit te shquar.
Trupat Gjermane okupojne Shqiperine dhe vazhdojn luften kunder tyre.
 
Organizata Besa Shqiptare e Shkoders e emeron komandant i saj kunder Gjermaneve.
Kryetari i PLL Spahiu, solli ne kete takim per te pranishmit, pershendetjet e vecanta te NMT Mbretit Leka I dhe Familjes Mbreterore, te cilet, per shkaqe te rendesishme nuk munden te vinin ne kete ceremoni. Pasi vleresoi nismen e pushtetit vendor per dekorimin e atdhetarit te shquar Xhemal Laci, zoti Spahiu nder te tjera theksoi: "Bota i ben heronjte nga balta, ndersa komunizmi shqiptar per 50 vjet hodhi balte mbi heronjte e shqiptarizmes. Nderimi qe ju po i beni Xhemal Lacit, eshte nje perpjekje per te hequr balten e komunizmit, hedhur mbi heronjte e ketij kombi. Duke nderuar Xhemal Lacin, ju keni nderuar jo vetem pukjanet por edhe legalistet dhe mbreteroret shqiptare, pasi Xhemal Laci ishte nje nder themeluesit e Legalitetit, madje per 11 vjet ka kryer detyren e ministrit te Oborrit Mbreteror prane NMT Mbretit Leka I dhe Familjes Mbreterore.
Ne luften civile ka luftuar kunder komonisteve.
 
Deri me 1948 ka jetuar ne kampet i I.R.O.Italia.
Xhemal Laci eshte nje figure qe i kalon permasat e Pukes, ai i takon gjithe kombit shqiptar", - e mbylli fjalen e tij zoti Spahiu.
Ka emigruar ne Siri deri ne tetore 1949.
Eshte kthyer ne Itali ne tetorin e 1949 i thirrur nga Komiteti Shqipria e lire.
Ne qershore 1950 eshte derguar nga Komiteti Shqipria e lire ne Gjermani si N|Komandant i vullnetarve i Lirs "1000 TH LABOR SERVICECOMPANY"HENBRUNNMUNICH deri ne 1954 .
Me 1956 ka emiguar ne U.S.A dhe ne vitin 1974 ka marre nenshtetesin Amerikan.
Me 1975 ka shuar ne Madrid prane M.T.LEKES 1 si kryetare i zyres ushtarake.
Me 4 tetore 1975 per merita te jashtezakonshme eshte graduar Kolonel i Gardes Mbreterore Shqiptare prej M.T.LEKES I.
Eshte emeruar adjutanti i Mbretit .
Me 5 nentore 1975 me dekret special eshte dekretuar Perfaqsues i M.T.LEKES I MBRETIT SHQIPTARVET NE U.S.A
Edhe pse i moshuar dhe teper i semure ne vitin 1992 Xhemali u kthye ne Atdhe.
Ne shenje dashurie ndaj vendlindjes ai erdhi dhe vdiq ne Puke,ku u varros me nderime.
Me 20 Maj 1997 NNP , Mbreti Leka I me rastin e vizites ne Puke, me nderim te thelle vendosi lule mbi varrin e Xhemal Laçit duke e kujtuar ate me respekt per sherbimin e bere,sidomos kur Xhemali ishte Minister i Oborrit Mbreteror Shqipetar ,gjate qendrimit te Familjes Mbreterore ne Madrid .
Me 20 Maj 2003 ,organizata cermonia e dorezimit te titullit te larte te bashkise se Pukes "QYTETARE NDERI" dhene Kolonel Xhemal Laçit.
'''
17

edits