Ndryshimi mes inspektimeve të "Xhemal Laçi"

684 bytes removed ,  8 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
Xhemal Laçi lindi me [[8 gusht te vitit1912]] dhe vdiq ne 1994 ne qytetin e lindjes Puke .
#Biografia
#Fillimet e karrieres
#Aktiviteti politike
#Perpjekjet per permbysjen e komunizmit,kompania 4000. Rikthimi ne vendlindje Ceremonia e varrimit ,dekorimi pas vdekjes
==Biografia==
'''Kolonel Xhemal Laçi '''u lind ne Lacaj te Pukes ne nje familje te varfer por atdhetare .Kesaj familje nuk i munguan intelektual si Zmajl Laci ,Halil Laci,Beqir Laci,Kapiteni Ymer Laci.Mesimet e para i mori ne vendelindje ,me pas ne Shkoder e Tirane .Ne vitin 1932 perfitoi burse nga shteti ku studioi ne Itali ne 'Collegio Militare' ne Napoli.Ne vitin 1935 vazhdoi studimet ne Akademin Ushtarake 'Fanteria e Kavallerri ' ne Modena.Me 1937 u diplomua por vazhdoi studimet e larta me pas ne Parma .
Ne emer te PLL pershendeti Kryetari i saj, deputeti Ekrem Spahiu. Zoti Spahiu falenderoi Kryetarin e Bashkise dhe Kryetarin e Keshillit bashkiak, per kontributin e tyre ne dekorimin e zotit Xhemal Laci pas vdekjes, si dhe pjesemarresit ne kete takim, per respektin ndaj emrit dhe vepres se atdhetarit te shquar.
 
Kryetari i PLL Spahiu, solli ne kete takim per te pranishmit, pershendetjet e vecanta te NMT Mbretit Leka I dhe Familjes Mbreterore, te cilet, per shkaqe te rendesishme nuk munden te vinin ne kete ceremoni. Pasi vleresoi nismen e pushtetit vendor per dekorimin e atdhetarit te shquar Xhemal Laci, zoti Spahiu nder te tjera theksoi: "Bota i ben heronjte nga balta, ndersa komunizmi shqiptar per 50 vjet hodhi balte mbi heronjte e shqiptarizmes. Nderimi qe ju po i beni Xhemal Lacit, eshte nje perpjekje per te hequr balten e komunizmit, hedhur mbi heronjte e ketij kombi. Duke nderuar Xhemal Lacin, ju keni nderuar jo vetem pukjanet por edhe legalistet dhe mbreteroret shqiptare, pasi Xhemal Laci ishte nje nder themeluesit e Legalitetit, madje per 11 vjet ka kryer detyren e ministrit te Oborrit Mbreteror prane NMT Mbretit Leka I dhe Familjes Mbreterore.
 
Xhemal Laci eshte nje figure qe i kalon permasat e Pukes, ai i takon gjithe kombit shqiptar"Â, - e mbylli fjalen e tij zoti Spahiu.
17

edits