Ndryshimi mes inspektimeve të "Xhemal Laçi"

968 bytes added ,  8 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
Ne emer te PLL pershendeti Kryetari i saj, deputeti Ekrem Spahiu. Zoti Spahiu falenderoi Kryetarin e Bashkise dhe Kryetarin e Keshillit bashkiak, per kontributin e tyre ne dekorimin e zotit Xhemal Laci pas vdekjes, si dhe pjesemarresit ne kete takim, per respektin ndaj emrit dhe vepres se atdhetarit te shquar. Kryetari i PLL Spahiu, theksoi:''''' "Bota i ben heronjte nga balta, ndersa komunizmi shqiptare per 50 vjet hodhi balte mbi heronjte e shqiptarizmes. Nderimi qe ju po i beni Xhemal Lacit, eshte nje perpjekje per te hequr balten e komunizmit, hedhur mbi heronjte e ketij kombi. Duke nderuar Xhemal Lacin, ju keni nderuar jo vetem pukjanet por edhe legalistet dhe mbreteroret shqiptare, pasi Xhemal Laci ishte nje nder themeluesit e Legalitetit, madje per 11 vjet ka kryer detyren e ministrit te Oborrit Mbreteror prane NMT Mbretit Leka I dhe Familjes Mbreterore.
 
Xhemal Laci eshte nje figure qe i kalon permasat e Pukes, ai i takon gjithe kombit shqiptar -' e mbylli fjalen e tij zoti Spahiu. Veterani Abdulla Salihi, bashkeluftetar i Xhemal Lacit, solli para te pranishmeve disa kujtime dhe impresione nga jeta e Xhemal Lacit dhe perpjekjet e perbashketa te tyre ne luften kunder komunizmit dhe diktatures enveriane. Pjesemarresit e percollen me mjaft interes ligjeraten e te nderuarit Salihi. Me pas e mori fjalen [[Prof. Dr. Bajram Xhafa]], i cili foli me superlativa per atdhetarin Xhemal Laci, duke shpalosur impresionet qe kish nga kontaktet personale me te, pas kthimit te tij ne Atdhe, te zhvilluara ne qytetin e Shkodres.
Xhemal Laci eshte nje figure qe i kalon permasat e Pukes, ai i takon gjithe kombit shqiptar -''''' e mbylli fjalen e tij zoti Spahiu.
 
Me pas, Kryetari i Keshillit bashkiak te qytetit te Pukes, zoti Astrit Kuci, ftoi Kryetarin e PLL, deputetin Spahiu, qe te dorezoje dekoraten e larte te birit te zotit Xhemal Laci.
 
Zoti Spahiu, mes duartrokitjeve te pjesemarresve, i dorezoi pasardhesit te zotit Xhemal Laci dekoraten e akorduar, duke uruar njekohesisht qe familjaret e tij ta mbajne ate me nder, duke nderuar keshtu kujtimin e shkelqyer te ketij atdhetari te madh.
17

edits