Dallime mes rishikimeve të "John Bonham"

17 bytes added ,  10 vjet më parë
v
r2.7.3) (roboti shtoj: is:John Bonham; Ndryshime kozmetike
v (r2.6.4) (roboti shtoj: ca:John Bonham)
v (r2.7.3) (roboti shtoj: is:John Bonham; Ndryshime kozmetike)
[[ImageSkeda:jjjbbb.jpg|thumb |alt=Example alt text |John Bonham]]
'''John Bonham''' ([[31 maj]] [[1948]] - [[25 Shtator]] [[1980]]) ishte një baterist anglez dhe kompozitor, i njohur për anëtarësimin e tij ne grupin [[Led Zeppelin]].
 
Ai ishte i njohur për forcën që përdorte kur luajte baterinë, por edhe për ritmin e pa zakonshëm në atë kohë. Ai është konsideruar gjerësisht të jetë një nga bateristët më të madh në historinë e muzikës rock, nga muzikantë dhe komentues të tjerë në industri. Bonham është përshkruar nga Encyclopaedia Britannica si "model i përkryer për të gjithë bateristët që lozin rock dhe e kanë ndjekur atë".
 
Bonham vdiq në moshën 32 ; ai vdiq më [[25 shtator]] [[1980]] për shkak të edeme pulmonare.
[[hu:John Bonham]]
[[id:John Bonham]]
[[is:John Bonham]]
[[it:John Bonham]]
[[ja:ジョン・ボーナム]]