Dallime mes rishikimeve të "Kushtetuta e Shqipërisë"

v (r2.7.1) (roboti shtoj: simple:Constitution of Albania)
== Shiko edhe këtë ==
*[[b:Kushtetuta e Shqipërisë|Kushtetuta e Republikës së Shqipërisë]] në [[Wikibooks]]
 
Ne, Populli i Shqipërisë, krenarë dhe të vetëdijshëm për historinë tonë, me përgjegjësi për të ardhmen, me besim te Zoti dhe/ose te vlera të tjera universale,
me vendosmërinë për të ndërtuar një shtet të së drejtës, demokratik e social, për të garantuar të drejtat dhe liritë themelore të njeriut,
me frymën e tolerancës dhe të bashkëjetesës fetare,
me zotimin për mbrojtjen e dinjitetit dhe të personalitetit njerëzor, si dhe për prosperitetin e të gjithë kombit, për paqen, mirëqenien, kulturën dhe solidaritetin shoqëror,
me aspiratën shekullore të popullit shqiptar për identitetin dhe bashkimin kombëtar te gjitha trojeve Shqiptare ne Ballkan duke u krijuar nje shtet Shqiptar i Bashkuar,Unik,Demokratik,Sovran dhe Aleat me Perendimin,
me bindjen e thellë se drejtësia, paqja, harmonia dhe bashkëpunimi ndërmjet kombeve janë ndër vlerat më të larta të njerëzimit,
Vendosim këtë Kushtetutë
 
== Lidhje të jashtme ==
Anonymous user