Ndryshimi mes inspektimeve të "Vilhelm Vidi"

1.240 bytes removed ,  8 vjet më parë
redirect instead of deletion
(redirect instead of deletion)
 
{{grise|Është njëfaqe tjetër për#REDIRECT [[Princ Vidi]]}}
 
"Regjenca" e Parë, 1920-1925 Periudha nga Kongresi i Lushnjës që rinjohu formën monarkike të shtetit, deri në rrëzimin e qeverisë së Fan Nolit.
Me largimin e '''Princ Vidi'''t nga [[Durrësi]], për [[Shqipëri]]në do të vijojnë 6 vite të gjata lufte, kaosi, rrëmuje, pushtimesh, dhe rreziku për zhdukje nga harta e Ballkanit. Hapin vendimtar për t‘i dhënë fund këtij kaosi dhe rreziku që po bëhej real, e ndërmori Kongresi i Lushnjës, me përfaqësues nga e gjithë Shqipëria. Ndër të tjera, Kongresi vendosi që, duke ruajtur regjimin monarkik, deri në kthimin e Princ Vidit ose vendosjen e një Mbreti tjetër, të krijohej një organ regjence, i quajtur Këshilli i Naltë i Regjencës, që përbëhej nga 4 anëtarë, nga një për secilin komunitet fetar të vendit. Ky sistem vijoi të funksiononte, megjithëse me disa dorëheqje apo ndryshime të parakohshme, deri në janar të vitit 1925. Po ashtu, në këtë kohë vlen të përmendet fushata elektorale dhe zgjedhjet e para parlamentare që u zhvilluan në Shqipëri në pranverën e vitit 1921.
 
[[Kategoria:Biografi shqiptarësh]]
[[Kategoria:Kryeministra të Shqipërisë]]
[[Kategoria:Politikanë shqiptarë]]
64

edits