Dallime mes rishikimeve të "Lumi Kongo"

59 bytes added ,  10 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
v (roboti shtoj: mk:Конго (река))
vNo edit summary
'''Lumi Kongo -''' është një [[Lumi|lum]] në [[Afrika qendrore|Afrikën Qendrore]], më i gjati në këtë regjion (4200km4200 km). Burimet kryesore i ka dy lumenj: Lualaba dhe Luapula, por sasinë më të madhe të ujit e merr nga dega e majtëë Kasaj dhe ajo e djathtë Ubangi. Gjat rrjedhës lumi Kongo kalon nëpër pragje në të cilat krijohen ujvarat dhe kaskade, por në zonën e Kisanganit ai shtratin e zgjeron dhe krijon nji liqe të madh Malebo. Hidroprojekti Inga në lumen Kongo i siguron vendit gati gjysmën e fuqisë energjetike që prodhon. Ndryshe, shteti i Kongos posedon 16 % të potencialit hidroenergjetik të botës, ndërsa shfrytëzohet vetëm 2.8% të potencialit . Ana negative e këtij lumi është se edhe pse ka ujë të bollshëm nuk është i përshtatshëm për lundrim për shkak të pragjeve, të cilat paraqesin pengesë.
 
==Shiko edhe==
* [[Brazzaville]]
* [[Kinshasa]]
 
[[Kategoria:Lumenj në Afrikë]]
3.535

edits