Dallime mes rishikimeve të "Ibrahim Kodra"

230 bytes added ,  8 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v (r2.7.1) (roboti shtoj: es:Ibrahim Shaban Likmetaj Kodra)
v
[[Skeda: Ibrahim Kodra.jpg | thumb | 300px]]
'''Ibrahim Shaban Likmetaj Kodra''' (lindi në [[Komuna Ishëm|Ishëm]], më [[22 prill]] [[1918]] - më [[7 shkurt]] [[2006]] vdiq në [[Milano]]) ishte një piktor shqiptar me famë ndërkombëtare.
'''Ibrahim Shaban Likmetaj Kodra''' lindi në Ishëm më [[22 prill]] [[1918]], më [[7 shkurt]] [[2006]] vdiq në [[Milano]] ku jetonte prej 30 vjetësh. Jeta e tij në Tiranë në konviktin e shkollës "Naim Frashëri", ndërpritet kur 20 vjeç ([[1938]]) largohet nga Shqipëria përgjithmonë me njė bursë studimi nga oborri mbretëror për në Akademinë e Arteve të Bukura në Romë. Ai e lëshon Romën dhe përfundon në Milano, në Akademinë e Arteve të Bukura të Brerës. Ai ekspozon në Romë, Milano, Venecia, Paris, Belograd, Nju Jork, krijon Raporte me piktorë të mëdhenj si Pikaso, Shagall, Matis, Fontana, Guttuso, me Poete, shkrimtarë, Kritike e regjisorë nga Montale dhe Sereni, nga Bertoni tek Munari , dhe Marotta.
 
==Jetëshkrimi==
'''Ibrahim Shaban Likmetaj Kodra''' lindi në Ishëm më [[22 prill]] [[1918]], vitit [[7 shkurt]] [[2006]] vdiq në [[Milano]] ku jetonte prej 30 vjetësh1918. Jeta e tij në [[Tiranë]] në konviktin e shkollës "Naim Frashëri", ndërpritet kur 20 vjeç ([[1938]]) largohet nga Shqipëria përgjithmonë me njė bursë studimi nga oborri mbretëror për në Akademinë e Arteve të Bukura në [[Romë]]. Ai e lëshon Romën dhe përfundon në Milano, në Akademinë e Arteve të Bukura të Brerës. Ai ekspozon në Romë, Milano, [[Venecia]], [[Paris]], Belograd, [[Nju Jork]], krijon Raporte me piktorë të mëdhenj si Pikaso, Shagall, Matis, Fontana, Guttuso, me Poete, shkrimtarë, Kritike e regjisorë nga Montale dhe Sereni, nga Bertoni tek Munari , dhe Marotta.
 
Ibrahim Kodra ka lënë pas rreth 6 mijë vepra, të shpërndara nga muze privatë, koleksionistë dhe vetėm 2 mijë prej tyre janë të regjistruara dhe të dokumentuara.
* Expozitë personale në Galerinë e Artit Modern në Prishtinë.
* Expozitë personale në Princess Hall në New York, "2D Gallery" në Sassari.
 
Varri i tij monumental gjendet përballë hyrjes së [[Kalaja e Ishmit|kalasë së Ishmit]].
 
[[Kategoria: Biografi shqiptarësh]]
3.535

edits