Ndryshimi mes inspektimeve të "Vladimir Lenini"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
[[Skeda:Bundesarchiv Bild 183-71043-0003, Wladimir Iljitsch Lenin.jpg|thumb|120px|Vladimir Iliç Uljanov]]
'''Vladimir Iliç Uljanov - Lenini''' ([[Rusishtja|rusisht]]: Влади́мир Ильи́ч Ле́нин ; [[10 prill]] [[1870]] Simbiski - [[21 janar]] [[1924]] Gorki, [[Moskë]]) ishte një revolucionar rus, politikan komunist, pjesëmarrës dhe lider në [[Revolucioni i tetorit|Revolucionin e Tetorit]], udhëheqësi i parë i [[Republikës Sovjetike Socialiste Ruse]] dhe që nga viti 1922 lideri i parë i [[Bashkimi Sovjetik|Bashkimit Sovjetik]]. Më [[1999]] ai u emërua nga revista ''[[TIME Magazine]]'' si një prej 100 njerëzve më me ndikim të [[Shekulli XX|shekullit XX]]. Kontributet e tija në teorinë [[Marksiste]] përgjithësohen si [[Leninizëm]].
 
== Jeta e hershme ==
3.535

edits