Dallime mes rishikimeve të "Konkord"

108 bytes removed ,  8 vjet më parë
v
Skeda Aérospatiale-BAC_Concorde_taking_off_evening.jpg u largua pasi që është shlyer nga Commons prej Denniss
v (Skeda Aérospatiale-BAC_Concorde_taking_off_evening.jpg u largua pasi që është shlyer nga Commons prej Denniss)
 
[[Skeda:Aérospatiale-BAC Concorde taking off evening.jpg|parapamje|280px|Konkordi duke u ngritur nga toka]]
'''Konkord''' (''njohur ndryshe si Concorde'') ishte një [[Aeroplani|avion]] supersonik i transportit civil, ndërtuar sipas marrëveshjes së qeverive franko-angleze nga shoqëritë [[Sud-Aviation]] (e cila pas bashkimit me Nord-Aviation dhe Force de frappe u quajt Aérospatiale) dhe Korporatës [[British Aircraft Corporation|British Aircraft]].